Najstarsza technologia obróbki kamienia jest znacznie starsza

PAP
PAP 1 min czytania

Najstarsza technologia obróbki kamienia, nosząca nazwę olduwajskiej od wąwozu Olduvai w Tanzanii, okazała się jeszcze starsza i bardziej rozpowszechniona, niż dotąd przypuszczano. Wskazują na to kamienne ostrza odkryte na stanowisku Nyayanga w Kenii.

Archeolodzy, pod kierunkiem Thomasa Plummera z Queens College w Nowym Jorku (USA), odkryli świadectwa obróbki żywności, w tym roślin i mięsa hipopotamów, które są starsze o co najmniej 400 tys. lat od najstarszych znanych dotąd śladów kultury olduwajskiej.

Dotychczas najstarsze olduwajskie artefakty, pochodzące z Etiopii, szacowano na 2,6 mln lat, narzędzia z Kenii datuje się na ok. 3,03-2,58 mln lat.

Nie jest do końca jasne, który spośród archaicznych gatunków praludzkich używał tych narzędzi. Obecność w pobliżu skamieniałości Paranthropusa sugeruje, że był to być może ten właśnie gatunek.

Wcześniej nie odnajdowano skamieniałości Paranthropusa w południowo-zachodniej Kenii. Tym samym naukowcy nie tylko odkryli najstarsze ślady kultury olduwajskiej, ale również świadectwo jej rozprzestrzenienia się w Afryce. Odległość ze stanowiska Nyayanga do stanowisk etiopskich wynosi 1300 km.

Więcej: www.science.org/doi/10.1126/science.abo7452 (PAP)

krx/ agt/

Skomentuj
- Reklama -

Awans wieloletniej managerki w TD Synnex

Kamila Bukowską, związanej z TD SYNNEX (wcześniej z Tech Data) od 22 lat, objęła właśnie stanowisko Business Unit Managera –

3 min czytania

Fuzja UBS i Credit Suisse – nikt nie spytał akcjonariuszy

Najgorętsza niedziela tego weekendu była w Szwajcarii. Szwajcarskie władze poinformowały o fuzji dwóch największych banków - Credit Suisse i UBS,

4 min czytania

Kolejny obowiązek przewoźników – pakiet mobilności znów daje o sobie znać

Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia

3 min czytania