Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce

Udostępnij

Zgodnie z ostatnio przeprowadzonym datowaniem najstarsze szczątki Homo sapiens liczą ponad 230 tys. lat. Zostały znalezione w Etiopii w latach 60. XX w. Dotąd uważano je za dużo młodsze.

Od miejsca odkrycia, doliny rzeki Omo, nadano im nazwę Omo I. Leżały z warstwach popiołu wulkanicznego. Kluczowe dla ich datowania było więc ustalenie, kiedy doszło do wybuchów wulkanów.

Jak wyjaśnia Celine Vidal z University of Cambridge (W. Brytania), wiek szczątków z Omo szacowano dotychczas na mniej niż 200 tys. lat. Najnowsze datowanie wskazuje na wiek ponad 230 tys. lat.

Dodaje, że każda erupcja wulkaniczna ma swój “odcisk palca”, związany z wypływem magmy, uwięzionymi pod powierzchnią minerałami i chemicznym składem szkła wulkanicznego.

Naukowcy analizowali ślady po erupcji wulkanu Shala, znajdującego się 400 km od stanowiska archeologicznego, na którym znaleziono ludzkie szczątki Omo I. Erupcję datowano na 230 tys. lat. Ponieważ szczątki Homo sapiens znajdują się w niższej warstwie, muszą być jeszcze starsze niż erupcja.

Więcej: https://www.nature.com/articles/s41586-021-04275-8 (PAP)

krx/ agt/

Źródło:PAP

Zobacz

Niemcy: niski stan wody na Renie powoduje problemy z ruchem towarowym

Niski poziom wody na Renie budzi duże obawy operatorów żeglugi śródlądowej. Sytuacja znacznie utrudnia transport np. węgla i podnosi koszty frachtu, ponieważ towary muszą być rozdzielone na większą liczbę statków o mniejszej ładowność - informuje w środę „Tagesschau”.

Polski Ład 2.0 od lipca w nowym wydaniu – czy przewoźnicy na nim zyskają?

Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy...
- Reklama -

REKLAMA