NASA: asteroida Bennu jest jak basen z piłeczkami

Udostępnij

Gdyby sonda NASA OSIRIS-REx nie uruchomiła zawczasu silników hamujących przy pobieraniu próbki z asteroidy Bennu, z łatwością zapadłaby się do jej wnętrza. To wynik analiz prowadzonych od 2020 roku, kiedy sonda pobrała próbki z powierzchni asteroidy (https://www.youtube.com/watch?v=42EwbQ3afPA).

„Jeśli struktura Bennu byłaby ściśle upakowana, wskazywałoby to na niemal litą skałę, ale znaleźliśmy wiele pustej przestrzeni” – powiedział jeden z uczestników programu, Kevin Walsh z Southwest Research Institute w San Antonio.

Bennu sprawiała naukowcom niespodzianki już na początku misji. Zamiast spodziewanej, gładkiej, przypominającej plażę powierzchni, na którą wskazywały obserwacje z Ziemi, po zbliżeniu się próbnika do asteroidy, naukowcy zobaczyli liczne głazy. Do tego, asteroida wyrzucała z siebie cząstki w przestrzeń.

„Nasze oczekiwania względem jej powierzchni były całkowicie nietrafione” – powiedział kierujący badaniami naukowymi misji Dante Lauretta.

Kiedy sonda zbliżyła się do swojego celu, aby pobrać z niego materiał, naukowcy zorientowali się już, że asteroida zbudowana jest inaczej, niż sądzili. „Zobaczyliśmy potężną ścianę odłamków powstającą w miejscu pobierania próbki” – opowiadał prof. Lauretta.

Było to całkowicie w sprzeczności z testami w laboratorium, w których powstawała ledwie garść odłamków.

Znaczna część informacji o strukturze Bennu pochodzi z analizy materiału wyrzuconego w miejscu lądowania, a także przyspieszeń samej sondy. „Kiedy uruchomiliśmy silniki, aby zacząć się wznosić, nadal zapadaliśmy się w asteroidę” – wyjaśnił Ron Ballouz, jeden z badaczy.

Informacje na temat Bennu pomogą m.in. w badaniach innych asteroid, w tym w projektowaniu kolejnych kosmicznych misji oraz w pracach nad ochroną przed asteroidami ewentualnie zagrażającymi Ziemi.

Jak wyjaśniają eksperci z NASA, obiekt złożony z luźno trzymających się razem cząstek prawdopodobnie rozpadłby się w atmosferze i stwarzał inne zagrożenie, niż lite ciało.

„Myślę, że dopiero zaczynamy rozumieć, czym te obiekty są, ponieważ zachowują się sprzecznie z intuicją” – powiedział jeden z naukowców misji, Patrick Michel.

Więcej informacji na stronach: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2022/surprise-again-asteroid-bennu-reveals-its-surface-is-like-a-plastic-ball-pit

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-mission-reveals-asteroid-has-big-surprises (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Jak zwiększyć ilość inwestycji w cyberbezpierstwo?

Cyberprzestępczość, awaria systemów IT, naruszenia danych, a także związane...

Sosny taborskie u kresu życia; leśnicy zastanawiają się, co dalej

Leśnicy przyznają, że sosny w rezerwacie "Sosny taborskie" dożywają kresu swojego biologicznego istnienia - mają osłabiony system korzeniowy, stopniowo zamierają. Leśnicy zastanawiają się, co zrobić, by w możliwie najszerszym zakresie zachować genotyp tych okazałych drzew dla przyszłych pokoleń.
- Reklama -

REKLAMA