NASA: fragment chińskiej rakiety uderzył w Księżyc

Udostępnij

Astronomowie odkryli pod koniec ubiegłego roku rakietę zmierzającą w kierunku Księżyca. Do zderzenia doszło 4 marca, a należąca do NASA amerykańska sonda kosmiczna Lunar Reconnaissance Orbiter dostrzegła później powstały krater. Zaskakujące jest to, że krater ten jest właściwie dwoma kraterami – wschodni krater (o średnicy 18 metrów) nałożony na zachodni krater (o średnicy 16 metrów).

Odkrycie dwóch kraterów było “niespodziewane” i wskazywało, że była to rakieta przenosząca większe ładunki na obu końcach.

To, co dokładnie uderzyło w Księżyc, był początkowo niejasne.

Początkowo mowa była o części rakiety SpaceX, ale potem naukowcy się skorygowali. Według amerykańskich uczonych była to część chińskiej rakiety, prawdopodobnie rakiety nośnej misji “Chang 5-T1”, która wystartowała z Ziemi w 2014 roku.

Chiny zaprzeczyły jednak tym doniesieniom.

Jednak po przeanalizowaniu zdjęć stało się jasne, że obiekt ten nie pochodzi z misji NASA – powiedział rzecznik prasowy agencji w rozmowie z dpa.

To pierwsze znane nieplanowane zderzenie rakiety z Księżycem. W przeszłości przeprowadzono kilka planowanych kolizji z naturalnym satelitą Ziemi w celach badawczych. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Importerzy w kropce. Czy da się zmniejszyć ryzyko walutowe?

Coraz słabszy złoty sprawia, że dla importerów sytuacja jest...

ZUS może dofinansować poprawę bezpieczeństwa pracy – warto już teraz przygotować się do programu

Koszty świadczeń wynikających z wypadków przy pracy tylko w 2021 r. wyniosły...
- Reklama -

REKLAMA