NASA planuje dwie misje badawcze na Wenus

Zobacz

- Reklama -

NASA przeznaczy po ok. 500 milionów dolarów na rozwój każdego z dwóch przedsięwzięć nazwanych DaVinci+ i Veritas.

„Pozwolą one społeczności naukowej na zbadanie planety, na której nie byliśmy od 30 lat” – mówił, cytowany przez agencję AFP, nowy szef NASA Bill Nelson w dorocznym przemówieniu do pracowników agencji.

Jak podaje Reuter, powołując się na NASA, DaVinci+ dokona pomiarów gęstej atmosfery Wenus, aby lepiej zrozumieć jej ewolucję. Obejmie to precyzyjne badania gazów szlachetnych i innych pierwiastków. Ma ustalić, czy kiedykolwiek istniał tam ocean.

DaVinci+ ma również dostarczyć pierwsze wysokiej rozdzielczości obrazy unikalnych cech geologicznych Wenus.

Zadaniem Veritas będzie opracowanie mapy planety, aby pomóc określić jej historię geologiczną i wyjaśnić dlaczego rozwinęła się inaczej niż Ziemia.

Misja „prześledzi ukształtowanie terenu na większości powierzchni planety, aby stworzyć trójwymiarową rekonstrukcję topografii i potwierdzić, czy wciąż obecne są tam procesy tektoniczne czy wulkaniczne” – podała NASA.

Veritas ma również ustalić, czy aktywne wulkany uwalniają parę wodną do atmosfery.

„Mamy nadzieję, że te misje dadzą nam lepsze zrozumienie tego, jak Ziemia ewoluowała i dlaczego obecnie nadaje się do zamieszkania, podczas gdy inne (planety) nie” – wyjaśnił Bill Nelson.

Potwierdził, że Artemis 1, pierwsza misja w amerykańskim programie powrotu na Księżyc, rozpocznie się pod koniec tego roku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -