NATO: Rosja wycofuje swoje wojska w odpowiednim czasie, pozostajemy czujni

Zobacz

- Reklama -

„Wszelkie kroki zmierzające do deeskalacji ze strony Rosji są ważne i od dawna oczekiwane” – cytuje agencja Reuters anonimowego przedstawiciela NATO.

„NATO zachowuje czujność i będzie nadal uważnie obserwować nieuzasadnione gromadzenie sił zbrojnych Rosji na Ukrainie i wokół niej” – dodał urzędnik. Podkreślił przy tym, że NATO wspiera Ukrainę i wezwał Rosję do wycofania wszystkich swoich sił z terytorium tego kraju.

Wcześniej w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu polecił, by siły dwóch okręgów wojskowych, Południowego i Zachodniego, powróciły na miejsca stałej dyslokacji. Szojgu mówił o tym na anektowanym Krymie, gdzie trwają ćwiczenia z udziałem 10 tysięcy żołnierzy.

Szef resortu obrony powiedział, że „uważa za całkowicie zrealizowane” cele postawione armii podczas niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości. „W związku z tym podjąłem decyzję o zakończeniu sprawdzianu w okręgach wojskowych: Południowym i Zachodnim” – oświadczył.

Sprawdzianem gotowości swoich sił Rosja uzasadniała przerzucenie w ostatnim czasie wojsk na Morze Czarne i oderwany od Ukrainy Półwysep Krymski. Na jego terenie rosyjskie siły zbrojne prowadzą w czwartek duże ćwiczenia oddziałów Południowego Okręgu Wojskowego i wojsk powietrznodesantowych. (PAP)

zm/ kib/

arch.

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -