“Muzyka, będąc uniwersalnym językiem ludzkości, potrafi znacząco wpływać na stan fizyczny i emocjonalny człowieka. Może na przykład pomóc radzić sobie z bólem. Bazując na tej wiedzy, opracowaliśmy aplikację, która może być przystępnym narzędziem pierwszej pomocy w równoważeniu emocji” – powiedział o swoim wynalazku Man Hei Law z Hong Kong University of Science and Technology.
Aby dostać dopasowaną do indywidualnych potrzeb listę utworów, użytkownik musi dostarczyć aplikacji kilku niezbędnych informacji. W tym celu samodzielnie wypełnia obrazkowy kwestionariusz, który określa jego stan emocjonalny. Oceniany jest poziom energii i nastrój – zarówno w danej chwili, jaki i długoterminowo. Kolejnym elementem jest wypełnienie kwestionariusza dotyczącego stanu zdrowia i występujących zaburzeń lękowych. Na podstawie takiego wywiadu aplikacja “Emotion Equalization” tworzy spersonalizowaną terapeutyczną playlistę.
Utwory i ich kolejność dobierane są pod kątem realizacji wybranego celu: pocieszenia, zrelaksowania lub podniesienia na duchu. Muzyka pocieszająca odzwierciedla poziom energii i nastrój użytkownika, podczas gdy zestaw relaksacyjny zapewnia pozytywną, ale niską energię. Playlista podnosząca na duchu jest również pozytywna, ale bardziej dynamiczna. “Nasze eksperymenty wykazały, że relaksująca i podnosząca na duchu muzyka może znacząco zmienić negatywny stan emocjonalny słuchacza i wywołać bardziej pozytywny nastrój. Wszystkie trzy proponowane metody mogą zmienić emocje na bardziej pozytywne, zwłaszcza jeśli słuchacze są w neutralnym nastroju” – informuje Man Hei Law.
Zaletą aplikacji jest to, że mogą jej używać osoby, które z jakiegokolwiek powodu nie mogą lub nie chcą skorzystać z porady u terapeuty lub lekarza. Celem aplikacji jest wygaszenie emocjonalnej huśtawki i wprawienie użytkownika w bardziej pozytywny i stonowany nastrój. Aplikacja “Emotion Equalization” i wyniki związanych z nią badań zostały zaprezentowane na niedawnym zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Akustycznego w Nashville. (PAP Life)
agf/ gra/