Naukowcy w PNAS: prehistoryczne rolnictwo ukształtowało ludzkość

PAP
PAP 2 min czytania

Mimo że ewolucja człowieka trwa od milionów lat, to jednak ostatnie 12 tys. lat okazuje się kluczowe w rozwoju naszego gatunku ze względu na dynamiczne i znaczące zmiany, jakie wówczas zaszły. Badacze prześledzili, jaki wpływ wywarło rolnictwo, które pojawiło się ok. 12 tys. lat temu na bliskim Wschodzie, na różne sfery ludzkiej cywilizacji.

Najnowszy numer tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences” poświęcony jest multidyscyplinarnym analizom wpływu rolnictwa na ewolucję człowieka i rozwój cywilizacji.

Nasz współczesny świat rozpoczął się wraz z rolnictwem. Przejście od życia zbieraczy do rolników zmieniło wszystko – uważa Clark Spencer Larsen, antropolog z Ohio State University (USA).

„Chociaż rolnictwo przyniosło wiele dobrego, doprowadziło również do nasilenia konfliktów i przemocy, rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, zmniejszonej aktywności fizycznej, uboższej diety i silniejszej rywalizacji o zasoby” – wyjaśnia.

Dodaje, że dzisiejsze problemy związane z wojnami, nierównościami, chorobami i niezdrową dietą mają swoje początki w przejściu na rolniczy tryb życia.

Porzucenie łowiecko-zbierackiego modelu wiązało się z zakładaniem stałych osad i osiadłym trybem życia. Rolnictwo doprowadziło w szybkim czasie do wzrostu ludzkiej populacji, z 10 mln w późnym plejstocenie do ponad ośmiu miliardów dzisiaj.

Z kolei dieta rolników stała się uboższa w składniki odżywcze. Obecnie większość populacji świata opiera swoją dietę na trzech roślinach: ryżu, pszenicy i kukurydzy. Kolejną innowacją w diecie było wprowadzenie nabiału.

W społecznościach rolniczych zagęszczało się zaludnienie, co prowadziło do konfliktów i rywalizacji, np. o ziemię. W jednym z artykułów naukowcy wykazują, że we wczesnych rolniczych wspólnotach Europy środkowej i zachodniej aż 10 proc. ludności ginęło od urazów, co sugeruje wysoki poziom przemocy w neolitycznej Europie.

Na tle kilku mln lat ludzkiej ewolucji te 12 tys. lat wydają się mgnieniem oka. Świadczą zatem o tym, jak szybko gatunek ludzki był w stanie przystosować się do całkowitej zmiany trybu życia – podkreślają naukowcy.

Więcej: https://news.osu.edu/how-the-last-12000-years-have-shaped-what-humans-are-today/ (PAP)

krx/ zan/

Skomentuj
- Reklama -

Columbus zamknął 2022 rok stratą. Liczy na stabilizację sprzedaży

W 2022 r. Grupa Columbus Energy osiągnęła 598,1 mln zł przychodów. W ujęciu jednostkowym przychody spółki wyniosły 595,2 mln zł,

6 min czytania

Zdaniem Minister Moskwy – 27 gigawatów mocy w fotowoltaice do 2030 r. jest możliwe

Uzyskanie 27 gigawatów zainstalowanej mocy w fotowoltaice do 2030 roku jest możliwe – powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna

2 min czytania

OVHcloud inwestuje w swój pierwszy komputer kwantowy

OVHcloud  potwierdza zaangażowanie w rozwój ekosystemu obliczeń kwantowych, inwestując w pierwszy komputer kwantowy i wchodząc tym samym w nową erę

3 min czytania