Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie

PAP
PAP 2 min czytania

Teleskop powstanie w ramach kierowanego przez Michała Drahusa projektu HYADES, na którego realizację Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC, European Research Council) przyznała 3 mln euro. Pięcioletni projekt realizowany będzie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Jak wyjaśnia uczelnia, według najnowszych badań Ziemia uformowała się praktycznie bez wody, dlatego naukowcy poszukują źródła ziemskich oceanów w kosmosie. Dzięki bezprecedensowej czułości na wodór, w tym także deuter, nowe narzędzie umożliwi naukowcom z UJ poszukać odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące bliskiego Wszechświata, w tym pozwoli na przetestowanie jako możliwych źródeł wody na Ziemi różnego rodzaju grup komet. Zespół krakowskich badaczy wyznaczy stosunek deuteru do podstawowego izotopu wodoru w obserwowanych kometach i sprawdzi, czy te wartości zgadzają się ze składem izotopowym wody w ziemskich oceanach.

“W ciągu ostatnich 35 lat podobne badania przeprowadzono z największym trudem dla 12 komet i uzyskano niejednoznaczne wyniki” – stwierdził Michał Drahus cytowany w komunikacie obserwatorium UJ. “W ramach projektu HYADES przebadamy pod tym kątem około 50 komet i to zaledwie w 3 lata” – zaznaczył. Badania pozwolą określić także miejsce i czas powstania komet podczas formowania się Układu Słonecznego.

Naukowcy z UJ wykorzystają również możliwości satelity do poszukiwania nieznanych dotąd zasobów wody w Układzie Słonecznym. Zbadają pod tym kątem m.in. grupę planetoid przypominających wyglądem komety. “Uzyskane informacje na temat sublimacji lodu wodnego z tych ciał dadzą nam unikalny wgląd w zawartość wody w pasie głównym planetoid” – zapowiedział Michał Drahus. Obserwatorium dodaje, że potwierdzenie istnienia nowego rezerwuaru wody w tak bliskiej odległości od Słońca miałoby ogromne znaczenie w kontekście badań nad pochodzeniem ziemskich oceanów, a także historią naszego układu planetarnego. Zespół HYADES przeprowadzi również podobne badania dla przyszłych obiektów międzygwiazdowych przemierzających Układ Słoneczny.

Projekt HYADES został opracowany przez zespół, w którym znaleźli się Michał Drahus, Piotr Guzik i Mikołaj Sabat z Obserwatorium Astronomicznego UJ oraz Tomasz Kawalec z Instytutu Fizyki UJ.(PAP)

Skomentuj
- Reklama -

Nowe oszustwo na Pocztę Polską. Tym razem oszuści wykorzystują kody QR

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Coraz popularniejszą metodą wyłudzenia pieniędzy jest rozsyłanie kodów QR, rzekomo wysyłanych przez operatora pocztowego. Kod

3 min czytania

Awans wieloletniej managerki w TD Synnex

Kamila Bukowską, związanej z TD SYNNEX (wcześniej z Tech Data) od 22 lat, objęła właśnie stanowisko Business Unit Managera –

3 min czytania

ExtraHut – awans w dziale UX Research

Patrycja Kołodziejczyk stanęła na czele nowo utworzonego działu UX Research agencji ExtraHut. Nadzoruje ona projektowanie, moderowanie i merytoryczną realizację badań

1 min czytania