NBP: aktywa rezerwowe na koniec czerwca wynosiły 134,1 mld euro

- Reklama -

Jak podał NBP w środowym komunikacie, na koniec czerwca 2021 r. stan aktywów rezerwowych wyrażony w euro wyniósł 134,1 mld euro i był wyższy o 0,7 mld euro niż na koniec maja 2021 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 3,3 mld dolarów i osiągnął poziom 159,4 mld dolarów.

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne” – poinformował bank centralny w środę.

Z komunikatu wynika, że zdecydowana większość aktywów (ponad 70 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym. (PAP)

ms/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html