NBP: na koniec kwietnia aktywa rezerwowe Polski wyniosły 128,7 mld euro

Zobacz

- Reklama -

NBP opublikował w piątek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. „Na koniec kwietnia 2021 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 128,7 mld EUR i był niższy o 6,1 mld EUR niż na koniec marca 2021 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 2,7 mld USD i osiągnął poziom 155,7 mld USD” – napisano w komunikacie.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi, na koniec marca tego roku oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 134,81 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 158,35 mld dol. i były na zbliżonym poziomie do stanu z końca lutego br.

Narodowy Bank Polski podkreśla, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, priorytetem jest jednak ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 70 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -