NBP: nastroje inwestycyjne firm są lepsze, niż przed wybuchem pandemii

Udostępnij

W raporcie NBP podano m.in., że w I kw. 2021 r. dynamika przychodów ze sprzedaży sektora przedsiębiorstw niefinansowanych (SPN) była wysoka, a szczególnie szybko rosły przychody z działalności eksportowej. Wyniki przeprowadzonego przez NBP badania oraz inne dostępne dane wskazują, że sytuacja ta utrzyma się również w II kw. bieżącego roku – oceniono.

Według banku w świetle danych z badania optymistycznie kształtują się prognozy zatrudnienia, które osiągnęły najwyższy w historii “Szybkiego Monitoringu” poziom. Najkorzystniej, jak podał NBP, kształtują się przewidywania dotyczące przedsiębiorstw dużych, rośnie jednak również odsetek firm małych i średnich, które planują wzrost zatrudnienia.

“Przedsiębiorstwa planują wzrost wynagrodzeń przeciętnie o 5,4 proc. rdr wobec 4,9 proc. rdr w poprzednim kwartale” – stwierdzono w raporcie.

Jak dodano, podniesienie płac w III kw. przewiduje ponad 36 proc. respondentów badania.

W raporcie stwierdzono także, iż w I kw. 2021 r. po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy wzrosły nakłady na środki trwałe w SPN.

“Ożywienie dotyczyło wielu grup przedsiębiorstw, w tym również firm publicznych i dużych inwestorów” – wskazano.

“Ze względu na dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw (w I kw. br. – PAP) nastąpiła także dalsza, znacząca poprawa nastrojów inwestycyjnych” – oceniono. (PAP)

mfr/ mk/

Źródło:PAP

Zobacz

Cyberbezpieczeństwo pełne wyzwań w pierwszym półroczu 2022 roku

Agresja Rosji na Ukrainę, ransomware wymierzone w systemy rosyjskie,...

Protonowa synapsa może odmienić sztuczną inteligencję

Zespół z MIT opracował synapsę, opartą na transporcie protonów, która obok ogromnej prędkości zapewnia oszczędność energii. Według twórców rozwiązania może to oznaczać początek nowej ery analogowej sztucznej inteligencji - znacznie potężniejszej, niż obecnie symulowana w zwykłych komputerach.
- Reklama -

REKLAMA