NBP: ryzyko prawne kredytów walutowych nadal głównym ryzykiem stabilności finansowej kraju

GospodarkaNBP: ryzyko prawne kredytów walutowych nadal głównym ryzykiem stabilności finansowej kraju

„Ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych pozostaje głównym ryzykiem dla stabilności finansowej w kraju, ale zmniejszyło się prawdopodobieństwo materializacji najbardziej kosztownych dla banków rozstrzygnięć sądowych. Jest to konsekwencją treści uchwał SN w mniejszych składach, przy braku ostatecznego rozstrzygnięcia Izby Cywilnej SN” – poinformował NBP w raporcie.

Bank centralny wskazał, że banki jednocześnie przyspieszają tworzenie rezerw na ryzyko prawne kredytów walutowych, jednak stwierdził, że wartości rezerw w stosunku do portfela kredytów we frankach są zróżnicowane w różnych bankach.

„Rodzi to pytanie, czy obecny poziom rezerw w poszczególnych bankach w adekwatny sposób odzwierciedla ich ekspozycję na ryzyko prawne” – wskazał bank.

NBP zwrócił także uwagę na szybko rosnące ceny mieszkań oraz przyspieszenie akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym, co może się przyczynić do powstania nierównowagi na rynku nieruchomości.

„Tym niemniej, obecnie na rynku nieruchomości mieszkaniowych nadal nie występują istotne nierównowagi cenowe, a banki nie rozluźniają polityki kredytowej. Brak jest również sygnałów wskazujących na nadmierne zadłużenie gospodarstw domowych w stosunku do możliwości obsługi kredytu. Przyspieszenie akcji kredytowej w tym segmencie wymaga jednak uważnego monitorowania, szczególnie z punktu widzenia wpływu ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym” – podano w raporcie NBP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści