NBP spodziewa się, że w 2022 r. wynagrodzenia wzrosną o 10,8 proc.

Udostępnij

Kotłowski na wtorkowej konferencji prasowej pytany o kwestię wynagrodzeń podkreślił, że “dziś jesteśmy trochę pod wrażeniem tych 13-14 proc. wzrostów w sektorze przedsiębiorstw”. “Ale w całej gospodarce wynagrodzenia rosną dużo wolniej” – zauważył.

Przedstawiciel NBP dodał, że w pierwszym kwartale br. wynagrodzenia rosły o 9,7 proc., a szacunki wskazują, że w drugim kwartale było to 10,7 proc.

“Spodziewamy się, że w całej gospodarce w tym roku (wzrost wynagrodzeń wyniesie – PAP) 10,8 proc. W 2023 r. – 9,4 proc.” – przekazał Kotłowski.

“Będziemy mieli spadek wynagrodzeń w ujęciu realnym w tym roku” – wskazał.

Prezentując lipcowy raport NBP o inflacji Kotłowski ocenił, że nasilają się sygnały świadczące o wolniejszym wzroście popytu na rynku pracy. Zauważył, że w maju roczna dynamika wzrostu zatrudnienia, według GUS, spadła do 2,4 proc., a średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było niższe od oczekiwań rynkowych.

“To może sugerować, że presja płacowa może nie rosnąć tak szybko. (…) Firmy sygnalizują ciągle naciski płacowe, ale to już nie przyrasta, więc wydaje mi się, że jesteśmy w pobliżu górki, jeśli chodzi o popyt na pracowników. W obliczu spowolnienia ten popyt będzie prawdopodobnie słabł” – stwierdził. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Nord Stream po wybuchu stał się bezużyteczny. Gazociągami już nigdy nie popłynie gaz?

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu.

LW Bogdanka szacuje, że dostarczy “Puławom” mniej węgla

LW Bogdanka szacuje, że w scenariuszu pesymistycznym nie będzie miała możliwości dostarczyć Grupie Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" wolumenu ok. 160 tys. ton węgla w okresie do końca 2023 roku - podały Puławy w komunikacie. Spółka rozpoczęła proces przetargowy na dostawy węgla energetycznego od innych dostawców.
- Reklama -

REKLAMA