NBP: w marcu 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł

Udostępnij

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za marzec 2022 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 14,2 mld zł. W analogicznym miesiącu 2021 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 0,6 mld zł – podał Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie.

Bank centralny podał także, że w marcu odnotowano ujemne salda obrotów towarowych (15,5 mld zł), dochodów pierwotnych (7,3 mld zł), i dochodów wtórnych (1,4 mld zł) oraz dodatnie saldo usług (10,0 mld zł).

„W marcu 2022 r. wartość eksportu towarów wyniosła 123,0 mld zł, co oznacza wzrost o 20,7 mld zł (tj. o 20,2 proc.) w stosunku do analogicznego miesiąca 2021 r. Wartość importu towarów w porównaniu do marca 2021 r. wzrosła o 38,8 mld zł (tj. o 39,0 proc.) i osiągnęła poziom 138,5 mld zł. Podobnie jak w poprzednich miesiącach najsilniejsze wzrosty zarówno w eksporcie, jak i w imporcie nastąpiły w kategoriach obejmujących paliwa oraz towary zaopatrzeniowe, co wynikało z silnego wpływu cen na nominalne dynamiki obrotów handlowych, podczas gdy zmiany wolumenów pozostawały relatywnie niewielkie. W marcu do powiększenia się różnicy między dynamikami eksportu i importu przyczyniła się wojna w Ukrainie” – stwierdzono w komunikacie NBP.

Z danych bank centralnego wynika, ze przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 27,0 mld zł i w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r. wzrosły o 5,2 mld zł (tj. o 23,9 proc.). Wartość rozchodów wyniosła 17,0 mld zł i zwiększyła się o 3,7 mld zł (tj. o 27,4 proc.) w porównaniu z marcem 2021 r.

„O wysokości ujemnego salda dochodów pierwotnych zadecydowały przede wszystkim dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach, które wyniosły 10,1 mld zł. Na wysokość salda dochodów pierwotnych oddziaływały również wypłaty dochodów z tytułu inwestycji portfelowych (0,7 mld zł) oraz pozostałych inwestycji (0,8 mld zł)” – wskazano w komunikacie NBP. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Za miesiąc otwarcie rozbudowanego Planetarium Śląskiego

Na weekend 11-12 czerwca zaplanowano otwarcie Planetarium Śląskiego w Chorzowie – po blisko trzyletniej modernizacji i rozbudowie. W sobotę w południe odbędzie się pierwszy seans dla publiczności, kolejne będą organizowane w dzień i w nocy.

Ceny gazu w Europie spadają po planach UE dot. płatności na rosyjskie paliwo

Ceny gazu w Europie spadają w reakcji na projekt UE w sprawie płatności za rosyjskie paliwo. Kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) zniżkują o 2,8 proc.,- do 94,2 euro za MWh, po spadku w piątek o 9,2 proc. - informują traderzy.
- Reklama -