- Reklama -

NBP z nagrodą za najlepiej zarządzany bank centralny w Europie w 2021 r.

Zobacz

- Reklama -

„NBP pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego zareagował na pandemię w szybki sposób, zabezpieczając polską gospodarkę przed najgorszym scenariuszem głębokiej recesji i wysokiego bezrobocia” – napisano w uzasadnieniu nagrody na stronie CFi.co.

Jak dodano, pozytywne opinie na temat komunikacji banku, jego działań i zarządzania przez prezesa Glapińskiego sformułowały Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Jak napisano na stronie CFI.co, to prezes NBP jako pierwszy zasygnalizował potrzebę obniżenia stóp procentowych, a obniżając główną stopę procentową do 0,1 proc. NBP uruchomił także największy wśród gospodarek wschodzących program skupu aktywów, co było ogromnym krokiem w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii.

Wskazano również, że NBP działa w sposób w pełni niezależny. „Mając zaufanie rynku, dąży do dalszej poprawy sytuacji gospodarczej Polski i Polaków oraz wspiera politykę rządu. W 2020 r. NBP wypracował zysk w wysokości 2,5 miliarda dolarów – z czego 95 procent zasiliło budżet państwa. Na uznanie zasługuje również gromadzenie znaczących zapasów złota” – dodano. (PAP)

wkr/ pad/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -