NCBR ogłosiło drugi konkurs w ramach programu INFOSTRATEG

Zobacz

- Reklama -

„INFOSTRATEG stanowi istotny wkład w aktywowanie rodzimej działalności badawczo-rozwojowej, możliwie najlepiej wykorzystując potencjał Polski w obszarze sztucznej inteligencji. To kolejny z wysokobudżetowych programów strategicznych uruchomionych przez NCBR, który przyczyni się do konsolidacji najlepszych zespołów badawczych i integracji środowisk naukowych i gospodarczych wokół zagadnień kluczowych dla rozwoju kraju. W każdym konkursie stawiamy przed innowatorami konkretne wyzwania, co umożliwia wewnętrzną konkurencję i gwarantuje najbardziej doskonałą formę tworzonych rozwiązań” – mówi cytowany w komunikacie przesłanym PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

INFOSTRATEG jest programem strategicznym NCBR, ogłoszonym w 2020 r., w którego ramach realizowane będą projekty wspierające rozwój polskiego potencjału sztucznego inteligencji poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących ją i blockchain w praktyce. Zakładany całkowity budżet programu to 840 mln zł, z czego 360 mln zł przeznaczone zostanie na projekty zamawiane. Z kolei budżet drugiego konkursu to 60 mln zł, które podzielono po równo na dwa tematy badawcze: „Inteligentny system przetwarzania mowy dla lekarzy” i „Asystent petenta w instytucjach użyteczności publicznej”. Zaznaczono, że konkursem objęte są kontakty z urzędem gminy, urzędem stanu cywilnego i z urzędem skarbowym.

Celem projektów realizujących pierwszy temat będzie opracowanie narzędzi pozwalających na przetwarzanie mowy, które następnie byłyby klasyfikowane semantycznie i wprowadzane do wcześniej stworzonego formularza i bazy danych.

„Formularze powinny być elastyczne tak, aby mogły być modyfikowane wraz z rozwojem narzędzi medycznych oraz dostosowywane do specjalności lekarza, który z nich korzysta. Na podstawie zebranej wiedzy system mógłby też automatycznie generować dokumenty: recepty, zwolnienia czy skierowania do dalszych badań diagnostycznych” – sprecyzowano.

Drugi temat badawczy ma zachęcić przedsiębiorców i naukowców do pracy nad uniwersalnym cyfrowym asystentem wspierającym obywatela posługującego się językiem polskim w kontaktach z instytucjami użyteczności publicznej – wskazano.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek naukowych i ich konsorcjów. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 10 mln zł, a minimalna – 3,5 mln zł. Nabór wniosków w konkursie będzie trwał od 7 maja do 6 lipca 2021 roku. Więcej informacji na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/ogloszenie-konkursu-infostrateg-ii-konkurs. (PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -