NCBR w porozumieniu z NAWA wzmacnia współpracę polskich podmiotów z naukowcami z Białorusi

Zobacz

- Reklama -

Konkurs na projekty badawcze z udziałem białoruskich naukowców to kolejne działanie wspierające białoruskie środowisko akademickie w ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią”.

Dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki wyjaśnia, że nowy konkurs dla jednostek zaangażowanych już w działanie NAWA „Solidarni z naukowcami” to „realna szansa na rozwój międzynarodowej współpracy naukowej oraz lepsze wykorzystanie potencjału badawczo-rozwojowego polskich i białoruskich naukowców”.

„Dzięki współpracy NAWA i NCBR naukowcy, którzy otrzymali stypendia NAWA na pobyty naukowe na polskich uczelniach oraz w instytutach naukowych i badawczych, będą mogli realizować w polskich jednostkach nauki i szkolnictwa wyższego własne projekty badawcze” – dodaje dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska, cytowana w komunikacie NCBR przesłanym we wtorek PAP.

Jak wskazuje Kamieniecki, konkurs jest pokłosiem podpisanego w grudniu ubiegłego roku porozumienia o współpracy między NCBR i NAWA. „To ważne, że know-how obu agencji jest wykorzystywane na rzecz umiędzynarodowienia oraz promocji nauki, innowacji i polskich jednostek naukowych” – podkreśla.

Na sfinansowanie projektów w konkursie NCBR przeznaczyło 6,25 mln zł. Nabór wniosków już się rozpoczął i potrwa do 30 lipca br., a wyników – jak podaje NCBR – można się spodziewać w IV kwartale 2021 roku. Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych.

„Ze względu na specyfikę konkursu składane wnioski muszą dotyczyć jednej z wybranych dziedzin spośród nauk: przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, rolniczych, społecznych, humanistycznych. Celem zachęcenia polskich i białoruskich naukowców do współpracy nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń tematycznych” – podkreślono w komunikacie. (PAP)

agt/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -