Neandertalczycy żywili się mięsem

PAP
PAP 1 min czytania

Naukowcy pod kierunkiem Klevii Jaouen z CNRS we Francji analizowali skład szkliwa z zęba neandertalczyka. Okazało się, że osobnik, do którego należał ząb, prawdopodobnie żywił się również mięsem. Zarazem nie spożywał krwi zwierząt, wysysał za to szpik kostny, ale bez zjadania samych kości.

Jak dotąd naukowcy spierali się o dietę neandertalczyków. Pojawiały się opinie, że żywili się głównie roślinami, inni zaś uważali, że niemal wyłącznie mięsem. W najnowszych badaniach analizowano ząb trzonowy neandertalczyka ze stanowiska Gabasa z Półwyspu Iberyjskiego.

Badacze oznaczali poziom cynku i jego skład izotopowy. Na tej podstawie ustalili obecność mięsa w diecie.

W przypadku, gdy kości są młodsze lub lepiej zachowane, bada się azot w kolagenie z kości. Ulega on jednak destrukcji pod wpływem niekorzystnych warunków otoczenia lub upływu czasu.

Postanowiono więc zastosować nowatorską technikę badania izotopów cynku ze szkliwa. Po raz pierwszy za pomocą tej metody badano dietę naszych wymarłych krewniaków.

Więcej: https://www.cnrs.fr/en/neanderthals-appear-have-been-carnivores (PAP)

krx/ agt/

Skomentuj
- Reklama -

Dlaczego warzywa drożeją?

Obecnie krajowe warzywa są o 55,7 proc. droższe niż przed rokiem. Wraz z wiosną warzywa będą taniały, ale do świąt

4 min czytania

Jak wprowadzać regulacje chroniące prywatność danych

Innowacje i regulacje to dwa ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój każdej branży, w tym bezpieczeństwa informacji. Pytanie

6 min czytania

OZE rośnie w siłę. Mikroinstalacje mają już moc 9,3 GW

Wolumen energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji wyniósł w 2022 roku prawie 5,8 TWh, co oznacza wzrost o 109

1 min czytania