NFOŚiGW: aktualnie nie ma dopłat do zakupu elektrycznych rowerów i e-hulajnóg

- Reklama -

Jak wskazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w aktualnym naborze programu priorytetowego „Mój Elektryk” nie ma dopłat do zakupu elektrycznych rowerów i e-hulajnóg. „Osoby indywidualne mogą otrzymać dofinansowanie wyłącznie do zakupu samochodów osobowych sklasyfikowanych w kategorii M1 w wysokości 18750 zł, a w przypadku posiadaczy karty Dużej Rodziny – 27 tys. zł” – przypomniał Fundusz.

Dodał, że będą dofinansowywane motorowery, motocykle oraz quady (kategoria L), ale dotyczy to beneficjentów niebędących osobami fizycznymi. „Na pojazdy kategorii L będzie można uzyskać 4000 zł wsparcia” – poinformował NFOŚiGW.

W poniedziałek 12 lipca br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program „Mój elektryk”, w ramach którego osoby fizyczne mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym lub wodorowym. Dotacja dla nabywców indywidualnych wynosi 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Na większą dotację mogą liczyć osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu.

Z danych Funduszu wynika, że do tej pory wpłynęło 281 wniosków o dofinansowanie e-auta. Przyjętych (czyli prawidłowo wypełnionych, złożonych i podpisanych) jest 83, w tym 11 dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 196 złożonych wniosków to wnioski robocze. Żaden z wnioskodawców jeszcze nie otrzymał dofinansowania – poinformował NFOŚiGW.

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski powiedział PAP, że jeszcze w lipcu ruszy uruchamianie naboru dla przedsiębiorców, którzy finansują auta przede wszystkim w leasingu.

„Ogłosimy nabór na banki, a następnie NFOŚiGW przekaże im pieniądze przeznaczone na dopłaty do leasingu. To banki za pośrednictwem firm leasingowych będą dystrybuowały te dopłaty, w tym do najmu długookresowego” – wyjaśnił. Dodał, że bez względu na formę finansowania pojazdu – zakup, leasing, najem – warunki wsparcia będą takie same.

Fundusz przypomniał, że budżet programu w 2021 r. sięga 500 mln zł, z czego 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych. Realizację programu przewidziano na lata 2021–2026, a nabory wniosków będą prowadzone do 2025 roku lub do wyczerpania środków. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ je/

Czytaj więcej artykułów z kategorii Gospodarka

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -