- Reklama -

Niedzielski: najtrudniejsza sytuacja epidemiczna w woj. śląskim; najlepsza – w woj. podlaskim

Zobacz

- Reklama -

Minister zdrowia omówił na środowej konferencji prasowej sytuację epidemiczną w poszczególnych regionach, zarówno jeśli chodzi o liczbę zachorowań, jak i obłożenie w szpitalach pod względem liczby łóżek i respiratorów.

„Widzimy wyraźny spadek jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tysięcy (mieszkańców) we wszystkich regionach. Ten spadek jest rzędu 1/3 w stosunku do poprzedniego tygodnia. Ale nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeżeli chodzi o poziom zakażeń jest trudna, czyli ta częstotliwość występowania koronawirusa jest stosunkowo wysoka” – powiedział Niedzielski.

Jak dodał, najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w woj. śląskim, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń waha się w granicach 50. „W drugiej kolejności mamy woj. dolnośląskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 46,5; w dalszej kolejności mamy województwo wielkopolskie i łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej oraz województwo opolskie z poziomem 38,3” – poinformował szef resortu zdrowia.

Najlepsza sytuacja pod względem liczby zachorowań jest natomiast w woj. podlaskim – tam wskaźnik wynosi 22,2. „Mamy również woj. podkarpackie, gdzie ten wskaźnik wynosi 22,5 i mamy woj. warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik jest na poziomie 23,7” – przekazał Niedzielski.

Zróżnicowana jest także sytuacja w szpitalach. „Obłożenie łóżek przy średniej kraju na poziomie mniej więcej 67 proc. waha się od poziomu 46 proc. w woj. podlaskim do ponad 77 proc. w woj. śląskim” – zaznaczył minister.

Jak dodał, podobnie jest w kwestii dostępności respiratorów. „To obłożenie jest nieco wyższe – powyżej 70 proc. w skali kraju, ale obserwujemy też zróżnicowanie regionalne – od 52 proc. w woj. warmińsko-mazurskim do 84 proc. w woj. śląskim” – dodał szef MZ. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -