Niedzielski: osoby zaszczepione będą musiały okazać dowód szczepienia

Zobacz

- Reklama -

Na środowej konferencji minister poinformował, że do każdego z obowiązujących w różnych miejscach limitów osób nie będą wliczane osoby zaszczepione. Niedzielski został potem zapytany o to, kto podczas zgromadzeń i imprez będzie weryfikował, ile z uczestniczących w nich osób jest zaszczepionych, a ile nie.

„Generalnie organizator jest odpowiedzialny za weryfikowanie tego. Z drugiej strony osoba, która przychodzi i twierdzi, że ma taki przywilej, takie prawo, by nie być liczonym do limitów obowiązujących, musi to udowodnić i wykazać” – odparł minister.

„Oczywiście to zawsze jest odpowiedzialnością osoby, która deklaruje, że jest zaszczepiona. To po jej stronie jest możliwość czy koniczność udowodnienia, że jest zaszczepiona albo ma po prostu certyfikat (unijny certyfikat Covid-19 UCC – PAP)” – stwierdził Niedzielski.

Doprecyzował, że obecnie takim dowodem posiadania certyfikatu UCC jest wydruk pobrany z Internetowego Konta Pacjenta, jednak po 10 czerwca będzie dostępna aplikacja mobilna, która pozwala na potwierdzenie posiadania certyfikatu.

„Po 10 czerwca będzie można korzystać z takiej specjalnej aplikacji. Ona jest możliwa do zainstalowania na każdym telefonie i to umożliwia odczyt” – poinformował minister zdrowia. (PAP)

autor: Iwona Żurek, Sonia Otfinowska

iżu/ sno/ mhr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -