- Reklama -

Niedzielski: w najbliższym tygodniu przedstawię projekt odbudowy zdrowia Polaków

Zobacz

- Reklama -

„W przeciwieństwie do opozycji, zamiast deklaracji wykonujemy konkretne działania. Mamy pierwszy ośrodek pilotażowy działający w Głuchołazach, gdzie taka rehabilitacja jest prowadzona w sposób kompleksowy” – powiedział Niedzielski odnosząc się do kwestii opieki nad osobami z problemami zdrowotnymi po przebytym koronawirusie.

Jak zapowiedział, w najbliższym tygodniu przedstawi „gotowy już od pewnego czasu projekt odbudowy zdrowia Polaków, który przewiduje m.in. taką powszechną rehabilitację postcovidową, która może być realizowana w zasadzie na każdym poziomie – i ambulatoryjnym i uzdrowiskowym”.

„Będą tam specjalnie zdefiniowane we współpracy z Krajową Izbą Fizjoterapeutów plany rehabilitacyjne dla pacjentów z różnym natężeniem objawów, czy powikłań, które pojawiają się po koronawirusie” – dodał minister.

„Tu nie chodzi tylko o zapowiedź. W ramach odbudowy zdrowia Polaków przygotowaliśmy projekty dwóch sieci – krajowej sieci onkologicznej, który zamiast pilotażu będzie już rozwiązaniem powszechnym i krajowej sieci kardiologicznej, która pilotażowo powiela te schematy” – powiedział szef MZ. Podkreślił, że „to są już realne działania, a nie zapowiedzi, nie chciejstwo”.

Jak dodał, kolejne realne działanie, to na przykład „różne badania diagnostyczne, które są bezlimitowe, a w ostatnim czasie cała pediatria, czyli leczenie dzieci, stały się zabiegami bezlimitowymi”.

„W zakresie profilaktyki mamy przygotowany program dla osób w wieku powyżej 40 lat, ale teraz obciążenie systemu opieki zdrowotnej powoduje, że tego programu nie możemy uruchomić, bo system jest bardzo obciążony” – zaznaczył minister.

W sobotę przed południem PO przedstawiła program „Uzdrowimy Polskę” dotyczący ochrony zdrowia. Niektóre z założeń tego programu, to kompleksowe przebadanie po pandemii wszystkich Polaków, uruchomienie 100 najlepszych szpitali, gdzie nie będzie limitów, uruchomienie szybkiej ścieżki dostępu do specjalistów, stworzenie oddziałów rehabilitacji pocovidowej.

„Jesteśmy w środku trzeciej fali i wychodzenie teraz z takimi zapowiedziami pokazuje, jak późno pojawiają się pewne reakcje, które my już dawno przygotowaliśmy” – skomentował Niedzielski te propozycje PO. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -