Niedzielski: wykryto trzy przypadki brazylijskiego wariantu koronawirusa

Zobacz

- Reklama -

Szef MZ na konferencji prasowej w Bydgoszczy był pytany o nowe warianty koronawirusa w Polsce.

„Nowe informacje, które dzisiaj do nas napłynęły, dotyczą pojawienia się trzech przypadków wariantu brazylijskiego” – przekazał Niedzielski. Dodał, że wariant ten wykryto na Śląsku.

„Niestety jestem zaskoczony tą sytuacją, ponieważ przedstawiciele laboratorium w pierwszej kolejności wyszli do prasy i do mediów z tą informacją, zamiast poinformować sanepid, który w tej szczególnej sytuacji musi przeprowadzić bardzo dokładne epidemiczne dochodzenie” – powiedział minister.

Zaapelował do wszystkich przedstawicieli laboratoriów, aby w pierwszej kolejności przekazywali takie informacje odpowiednim służbom.

„Razem z sanepidem przygotowujemy przepisy rangi ustawowej, które będą ten nakaz sankcjonowały. Sankcje będą dotyczyły niezgłoszenia w pierwszej kolejności odpowiednim służbom tych informacji. Tu nie chodzi o to, żeby się pochwalić, ale skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się ogniska” – zaznaczył Niedzielski.

Przypomniał też o dwóch ogniskach indyjskiego wariantu koronawirusa. Zapewnił o ścisłej współpracy sanepidu ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, gdzie zdiagnozowano zakażenie.

„Wydaje się, że to ognisko jest opanowane” – dodał szef MZ.(PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Jerzy Rausz

kkr/ rau/ joz/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -