Niemcy: ataki i wyzwiska wobec wolontariuszy pomagających na zalanych terenach

- Reklama -

Wolontariusze z THW „spotykali się z nieprzyjaznym przyjęciem podczas wykonywania swojej pracy na zalanych terenach”. „Zdarzało się, że nasi pracownicy niosący pomoc byli obrażani. Nawet kiedy byli w pojazdach ratowniczych, byli obrzucani błotem i śmieciami” – powiedziała wiceprezes THW Sabine Lackner w sobotnim programie stacji RTL/N-TV. Za atakami stoją głównie przeciwnicy ograniczeń epidemicznych, ludzie udający ofiary katastrofy, ale też niektórzy sfrustrowani powodzianie. „W niektórych przypadkach służby ratunkowe były również filmowane przez osoby niezwiązane z mediami” – dodała Lackner.

Żadne działania wolontariuszy nie zostały do tej pory odwołane z powodu incydentów, ale „sytuacja jest dla nich obciążająca psychicznie” – komentuje RND. „Jestem nieskończenie wdzięczna naszym służbom ratunkowym za ich odważną pracę” – podkreśliła Lackner.

Policja w Koblencji w sobotę informowała za pośrednictwem Twittera, że otrzyma zgłoszenia o atakach, będzie „działać natychmiast z całą determinacją”. Do poniedziałku nie wpłynęło jednak żadne oficjalne zgłoszenie w tej sprawie. „Dowiedzieliśmy się o sprawie z mediów i natychmiast zwróciliśmy się do THW i naszych sił” – wyjaśniła policja.

Rzecznik policji w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia również w sobotę przekazał, że „nie ma informacji na ten temat”.

Lackner wskazała, że opisane incydenty były odosobnionymi przypadkami i „obecnie (THW) nie dysponuje pełnymi danymi statystycznymi”. Wiadomo, że zdarzenia miały miejsce w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie, „nie wiadomo nic bliższego o motywacji sprawców”.

THW oferuje wsparcie psychologiczne swoim pracownikom działającym w rejonie klęski żywiołowej.

„Wolontariusze i służby pomocnicze są nadal bardzo zmotywowani do niesienia pomocy mieszkańcom dotkniętym powodzią” – powiedział rzecznik THW i dodał, że każdego dnia zgłasza się ok. 4 tys. nowych osób chętnych do niesienia pomocy.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ akl/

Czytaj więcej wiadomości ze świata

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -