Eksport starych zapasów amunicji do dział Gepard wymagał zgody rządu Szwajcarii, który jednak odmówił powołując się na własną neutralność. Wycofane przez Bundeswehrę i przekazane Ukrainie Gepardy wyposażone są w podwójne działo kalibru 35 mm szwajcarskiej firmy Oerlikon.
Rheinmetall wskazuje również na konieczność zaopatrywania Bundeswehry oraz zmniejszone zasoby w wyniku wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją. Powinny one być wypełnione zgodnie z wymogami NATO.
Rzecznik koncernu powiedział, że nowe wymagania koncentrują się na dążeniu do tego, “aby zaopatrzenie w amunicję w Niemczech było ponownie zasadniczo niezależne od zagranicznych zakładów produkcyjnych”. Podjęto decyzję o budowie w Niemczech nowego zakładu produkcyjnego pocisków kalibru 20 i 35 milimetrów.
Rheinmetall będzie w stanie dostarczyć pierwszą partię amunicji do Gepardów już w lipcu – powiedział rzecznik. Niemcy przekazały Ukrainie Gepardy, ale mogły dodać tylko niewielką ilość amunicji.
“Bardzo mi ulżyło, że branża tak szybko zareagowała. W przyszłości więcej amunicji, której pilnie potrzebujemy, będzie produkowane w Niemczech – powiedziała agencji dpa przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Ze względu na sytuację bezpieczeństwa “niezmiernie ważne” jest, aby Niemcy wraz z partnerami z NATO stały się bardziej niezależne w produkcji amunicji – dodała.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ ap/