Niemcy: Kanclerz ogłasza plan pomocy dla krajowego importera gazu; wzrosną ceny dla odbiorców

Udostępnij

Pakiet ratunkowy dla Unipera jest już gotowy; rząd przejmuje około 30 proc. udziałów w firmie – poinformował Scholz.

Zgodę na te działania wyraził Fortum, większościowy udziałowiec Uniper, należący do państwa fińskiego. Pakiet pomocowy obejmuje m.in. udział państwa niemieckiego i wyższą linię kredytową dla Unipera w wysokości ok. 8 mld euro.

Ewentualny upadek koncernu zagroziłby dostawom gazu dla niemieckich odbiorców, ponieważ zapatruje on liczne zakłady komunalne, dostawców regionalnych i przedsiębiorstwa przemysłowe. Z uwagi na to, że rosyjski koncern Gazprom mocno ograniczył dostawy, Uniper musi kupować brakujący gaz z innych źródeł na rynku po znacznie wyższych cenach, aby wywiązać się z umów ze swoimi odbiorcami.

„Dlatego każdy dzień zwiększa straty Unipera. Jego niewypłacalność groziłaby brakiem dostaw gazu na rynek, a rząd federalny chciał za wszelką cenę temu zapobiec” – wyjaśnia „Bild”. Szybkie wsparcie dla Unipera zapowiadał w czwartek minister gospodarki Robert Habeck.

Zastrzyk finansowy od rządu dla Unipera to pierwszy krok działań pomocowych. Drugim ma być możliwość przeniesienia przez Uniper kosztów na swoich klientów, takich jak zakłady komunalne lub duże przedsiębiorstwa przemysłowe, pomimo zawartych kontraktów.

Habeck zapowiedział także konieczność jednoczesnego stworzenia „równowagi społecznej” dla klientów końcowych, których znacząco dotknie wzrost cen gazu – wraz z podwyżkami cen dla konsumentów mają pojawić się też ulgi. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela)

Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.

Technologie wodorowe zyskują popularność w Europie. Francja zapowiada inwestycje

W latach 2020-2030 Francja przeznaczy na technologie wodorowe 9 mld euro. Tylko w 2023 r. rząd w Paryżu zamierza wesprzeć firmy z tego sektora kwotą ponad 2 mld euro w związku z planem uczynienia kraju liderem w dziedzinie wodoru - podał w czwartek dziennik "Le Figaro".
- Reklama -

REKLAMA