Niemcy/ Kanclerz Scholz: gospodarka światowa stoi przed wyzwaniem niespotykanym od dziesięcioleci

Udostępnij

“Wspieramy Ukrainę – tak długo, jak tego wsparcia potrzebuje: ekonomicznie, humanitarnie, finansowo i poprzez dostawy broni” – zapewnił Scholz.

“Wreszcie kończymy naszą zależność energetyczną od Rosji. Udało nam się to już osiągnąć w przypadku węgla. Chcemy zatrzymać import rosyjskiej ropy do końca roku. W przypadku gazu udział importu z Rosji spadł już z 55 do 30 proc.” – napisał kanclerz w FAZ.

“Ta droga nie jest łatwa, nawet dla kraju tak silnego i zamożnego jak nasz” – podkreślił Scholz. “Już teraz wielu obywateli odczuwa skutki wojny, zwłaszcza z powodu wysokich cen benzyny i żywności. Wielu z niepokojem patrzy na kolejne rachunki za prąd, olej czy gaz. Rząd niemiecki uruchomił więc pomoc finansową w wysokości znacznie przekraczającej 30 mld euro, aby wesprzeć obywateli”.

Unia Europejska na agresję Rosji “zareagowała bardzo jednomyślnie i nałożyła bezprecedensowo ostre sankcje. One działają, każdego dnia trochę bardziej. A Putin nie powinien się łudzić: od początku było dla nas jasne, że być może będziemy musieli utrzymać nasze sankcje przez długi czas” – napisał Scholz. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

CNN podaje, że w pobliżu wycieków Nord Stream widziano rosyjskie okręty. “Widzimy je w każdym tygodniu”

W poniedziałek i wtorek na Bałtyku, w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream zaobserwowano okręty wsparcia rosyjskiej marynarki wojennej - poinformowała CNN, powołując się na dwóch zachodnich przedstawicieli wywiadu i źródło powiązane ze sprawą.

Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie odbiorców energii

Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller w TVP. Koszt zamrożenia cen rząd szacuje na ok. 23 mld zł.
- Reklama -

REKLAMA