Niemcy/ Kanclerz Scholz: turbina do NS1 może być dostarczona do Rosji w każdej chwili

Udostępnij

Turbina jest tam obecnie przechowywana po tym, gdy wróciła z kanadyjskich zakładów Siemens, gdzie poddawana była pracom serwisowym. Z Niemiec turbina ma trafić do Rosji.

„Turbina już jest (w Niemczech), może być szybko, w każdej chwili wysłana dalej; czekamy tylko aż ktoś powie, że jej potrzebuje” – podkreślił Scholz i dodał, że nic nie będzie stać wtedy na przeszkodzie w przesyłaniu gazu poprzez Nord Stream 1. Zdaniem kanclerza, wszystkie powody przedstawione przez właściciela gazociągu, rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom, „nie są oparte na faktach”.

Od czerwca Rosja ograniczyła dostawy gazu przez Nord Stream 1, co Gazprom tłumaczył brakiem serwisowanej w Kanadzie turbiny i zarzucał firmie Siemens Energy niedostarczenie niezbędnych dokumentów. Siemens te zarzuty stanowczo oddalił.

„W obliczu wojny rosyjskiej na Ukrainie trzeba mieć świadomość, że zawsze mogą pojawić się jakieś nieprawdziwe powody, które prowadzą do tego, że coś nie funkcjonuje” – skomentował kanclerz.

Scholz odwiedził w środę rano zakłady Siemens Energy, gdzie od połowy lipca serwisowana wcześniej w Kanadzie turbina czeka gotowa na transport do Rosji. Siemens i rząd federalny podkreślają, że turbinę można w każdej chwili wysłać do Rosji. Gazprom, którego spółka zależna Nord Stream AG jest właścicielem turbiny, zwleka z wysyłką, jako przyczynę opóźnienia podając brakujące dokumenty.

Źródło:PAP

Zobacz

Equinor zakończył budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 58 MW na Warmii

Equinor zakończył budowę pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej - podała spółka w komunikacie prasowym. Inwestycja o mocy 58 MW powstała w warmińskiej miejscowości Stępień, będzie zarządzana przez należącą do Equinora spółkę Wento.

7 najczęstszych powodów odrzucenia przez bank wniosku o kredyt hipoteczny

Własne M. jest marzeniem niejednego Polaka. Co, jeśli nie...
- Reklama -

REKLAMA