Niemcy: Merkel odwiedziła tereny dotknięte powodziami, zapowiada szybką pomoc dla poszkodowanych

- Reklama -

Według jej słów rząd przyjmie program pomocowy już w środę. „Jest tu wiele do odbudowania, przez bardzo długi czas”, ale na szczęście Niemcy są „krajem, który może sobie z tym poradzić finansowo” – zadeklarowała.

„Rządy federalne i krajowe będą działać razem, aby krok po kroku przywrócić świat do porządku”, a Bundeswehra pozostanie w regionie tak długo, jak będzie to potrzebne – zapewniła kanclerz.

Obiecała również prowadzenie polityki, która w perspektywie średnio- i długoterminowej „uwzględni przyrodę i klimat bardziej niż w poprzednich latach”.

Razem z Merkel do spustoszonego przez żywioł regionu przyjechała premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer. Podkreśliła ona, że jej landowi nieobce są powodzie i w ostatnich latach zainwestowano w nim ponad miliard euro w ochronę przeciwpowodziową.

„Byliśmy naprawdę dobrze przygotowani”, ale obecna katastrofa ma wymiar, którego „nigdy wcześniej w Niemczech nie doświadczyliśmy, a w przypadku technicznej ochrony przeciwpowodziowej dochodzimy do granic możliwości” – mówiła Dreyer. Zapewniła, że armia, policja i straż pożarna będą systematycznie poszukiwać osób zaginionych w całym regionie.

W sobotę prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwiedził również dotknięty przez żywioł powiat Rhein-Erft w sąsiadującym z Nadrenią-Palatynatem krajem związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Podczas największej od dziesięcioleci klęski powodzi, wywołanych przez burze i ulewne deszcze, w Niemczech zginęło co najmniej 157 osób. Wiele domów zostało zniszczonych, podobnie jak mosty, drogi i linie kolejowe.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -