Niemcy/ Minister gospodarki: nie pozwolimy na uruchomienie Nord Stream2

Udostępnij

„Putin używa przeciwko nam gazu jako narzędzia wywierania nacisku” – przestrzegł Habeck w czwartek wieczorem w programie “Heute Journal” stacji ZDF. Za sposób na zmniejszenie presji ze strony Moskwy uznał szukanie przez Niemcy alternatywnych źródeł energii i oszczędności.

Pomimo wcześniejszych obaw Niemiec Rosja wznowiła w czwartek dostawy gazu przez bałtycki rurociąg Nord Stream 1 po 10-dniowej przerwie na prace konserwacyjne. Przesył gazu wznowiono na ograniczonym poziomie 40 proc. przepustowości, czyli podobnie jak wcześniej.

Rosja uzasadnia zmniejszoną ilość wysyłanego gazu brakiem turbiny, która była przetrzymywana w Kanadzie ze względu na sankcje. Na skutek zabiegów niemieckiego rządu Kanada zgodziła się na odesłanie turbiny, nie jest jednak jasne, gdzie sporna część się aktualnie znajduje – niemieckie ministerstwo gospodarki nie udziela na ten temat informacji.

Habeck powiedział, że wykorzystywanie turbiny jako argumentu to „przesadna wymówka” i „słaba zagrywka” ze strony Rosji. Jak podkreślił, rosyjski koncern Gazprom posiada wystarczającą liczbę turbin, by zapewnić funkcjonowanie gazociągu. „Jeszcze przed konserwacją Nord Stream 1 mógł być eksploatowany w 100 procentach” – przekonywał.

Niemiecki minister gospodarki stanowczo sprzeciwił się ponadto pomysłowi uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, biegnącego przez Morze Bałtyckie. Budowa rurociągu została ukończona latem 2021 roku, ale z uwagi na sankcje USA projekt wciąż czeka na koniecznie zezwolenia i certyfikaty, które umożliwiłyby mu rozpoczęcie pracy.

Jak ocenił Habeck, uruchomienie NS2 jedynie zwiększyłoby zależność kraju od rosyjskiego gazu, a Putin osiągnąłby wtedy swój cel, jakim jest przełamanie sankcji. „To byłoby podniesienie białej flagi przez Niemcy i Europę. Nie powinniśmy tego robić” – podkreślił.

„Jesteśmy silnym krajem i Putin się o tym przekona. Jest duża interakcja między ludźmi, biznesem, społeczeństwem obywatelskim i polityką” – podsumował Habeck, mówiąc o solidarności i jedności Niemców w obliczu rosnących cen energii i inflacji. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Grupa Węglokoks rozpoczyna sprzedaż importowanego węgla

W ostatnim tygodniu września w należącym do grupy katowickiego Węglokoksu składowisku w Ostrowie Wielkopolskim oferowany będzie – obok węgla z polskich kopalń – także surowiec sprowadzony przez spółkę z zagranicy, w pakietach z węglem krajowym – dowiedziała się PAP w Węglokoksie.

Morawiecki: za moment na konta samorządów wpłynie 13,7 mld zł

Za moment na konta samorządów wpłynie 13,7 mld zł - zapowiedział w środę na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że polecił Ministerstwu Aktywów Państwowych, które nadzoruje spółki energetyczne, wypracowanie nowych mechanizmów kalkulowania cen energii.
- Reklama -

REKLAMA