Niemcy/ Minister Habeck: Rosja stosuje szantaż, jest niepewnym czynnikiem w sektorze energetycznym

Udostępnij

Habeck zapowiedział kolejny rządowy pakiet bezpieczeństwa energetycznego z myślą o przygotowaniu Niemiec do zimy. Jak wyjaśnił, celem jest zapełnienie magazynów gazu w 75 proc. do 1 września. Do 1 listopada magazyny powinny być napełnione w 95 proc., a nie w 90 proc., jak zakładano wcześniej. Rezerwa węgla brunatnego ma zostać uruchomiona 1 października, tak jak dotychczas w przypadku rezerwy w elektrowniach opalanych węglem kamiennym.

„Przepisy dotyczące oszczędzania gazu mają pozwolić na jego wycofywanie w miarę możliwości z rynku” – wyjaśnił minister.

Habeck podkreślał konieczność oszczędzania energii w budynkach użyteczności publicznej, a także planowanie działań, mających na celu oszczędzanie gazu w okresie ogrzewania mieszkań. „Należy wzmocnić rezerwy przed zimą. Rosja jest niepewnym dostawcą energii” – podkreślił, odnosząc się do czwartkowego uruchomienia gazociągu Nord Stream 1 w znacznie ograniczonym zakresie, na poziomie ok. 30 proc. przepustowości.

„Dostrzegamy, że kwestie techniczne są upolityczniane” – skomentował Habeck kwestię turbin z NS1, serwisowanych w Kanadzie. „Mamy wrażenie, że Rosja nie chce ich odbierać. Wiemy, że turbin było wystarczająco dużo” – dodał.

Minister podkreślił też, że Rosja wykorzystuje swoją potęgę energetyczną do szantażowania Europy i Niemiec. „Przy wszystkich wyzwaniach, przed jakimi stoją Niemcy w związku z ograniczeniami gazu, nie można ignorować ataku Rosji na Ukrainę, łamiącego prawo międzynarodowe. Potrzebujemy siły do przetrwania” – zadeklarował Habeck. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Nowy Predator Orion 7000. Wewnątrz nowy procesor Intel 13. generacji

Tuż po premierze najnowszej, 13. już generacji procesorów Intel...

Premier: polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków unijnych

Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z Unii Europejskiej, o wiele więcej pieniędzy przekazywanych jest z budżetu państwa - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Premier zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur.
- Reklama -

REKLAMA