REKLAMA

Niemcy/ Minister spraw wewnętrznych ostrzega przed radykalnymi protestami z powodu eksplodujących cen energii

REKLAMA

“Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo, że ci, którzy już w czasach koronawirusa wykrzykiwali swoją pogardę dla demokracji, często ręka w rękę z prawicowymi ekstremistami, będą próbowali nadużywać gwałtownie rosnących cen jako nowego tematu” – powiedziała niemiecka minister w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla Handelsblatt.

Populiści i ekstremiści wykorzystują każdy kryzys do szerzenia strachu i podziału, ale także do nienawiści i gróźb – powiedziała Faeser i dodała: “chcą zaostrzyć kryzys, aby czerpać z niego zyski”. Jednak, jak podkreśliła, organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo bardzo uważnie obserwują ruchy ekstremistyczne. “Jesteśmy przygotowani, także na ewentualne zaostrzenie form protestu” – dodała minister.

Podobnie ocenia sytuację Sebastian Fiedler, ekspert SPD ds. polityki wewnętrznej, który widzi Niemcy “prawdopodobnie w obliczu największego testu społecznego w powojennej historii”. “Nie chcę sobie dziś nawet wyobrazić, co to może oznaczać dla wewnętrznego spokoju społeczeństwa i bezpieczeństwa nas wszystkich” – dodał. Jego zdaniem należy się spodziewać wzrostu przestępczości motywowanej politycznie.

Komisarz rządu federalnego ds. wschodnich Niemiec, Carsten Schneider, obawia się poważnych konsekwencji, zwłaszcza we wschodnich krajach związkowych. Polityk SPD uzasadnił to tym, że silnie rosnące ceny energii “uderzają tutaj mocniej w dużą część społeczeństwa”.

Przedstawiciele niemieckiego Związku Zawodowego Policjantów (GdP) oświadczyli, że nie chcą “malować czarnych scenariuszy”, ale jednocześnie zwracają uwagę, że niektóre grupy, już teraz w mediach społecznościowych “mocno pozycjonują się przeciwko rządowi federalnemu i wzywają do oporu”.

Wiceprzewodniczący GdP Dietmar Schilff powiedział Handelsblattowi:”nie można wykluczyć, że doprowadzi to do wzmożonych protestów na ulicach, kiedy w wyniku kryzysu energetycznego znacznie wzrośnie bezrobocie”.

Schilff podkreślił, że policja przygotowuje się na wszystkie ewentualności. W przypadku takich scenariuszy, jak braki w zaopatrzeniu i ewentualne konsekwencje takiej sytuacji dla bezpieczeństwa wewnętrznego istnieją plany awaryjne, do których przygotowują się organy bezpieczeństwa – powiedział. “Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i że nie doświadczymy w Niemczech żadnych niepokojów społecznych”. Związkowiec zaapelował do polityków o działanie. Powiedział, że ważne jest, aby rozważyć dalsze ulgi dla osób z małymi i średnimi dochodami.(PAP)

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Jaki wpływ ma wyciek gazu do Morza Bałtyckiego na Polskę?

Wyciek gazu do Morza Bałtyckiego nie wpływa bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ nie mamy żadnych kontraktów z Rosjanami - mówił we wtorek w TVP premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera, jest to coś bardzo "niepokojącego", co prawdopodobnie było aktem sabotażu.

Minister klimatu: Baltic Pipe został zakończony na czas

Baltic Pipe został zakończony na czas również w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa podczas konferencji po uroczystym otwarciu gazociągu. Dodała, że Polska może stać się "gazowym sercem Europy".

Trzeci co do wielkości giełdowy debiut w historii Europy

Od stycznia do czerwca kluczyki do nowego Porsche odebrało...

To USA stoją za wyciekami Nord Stream? “To rosyjska dezinformacja”

Idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej, niż funkcją rosyjskiej dezinformacji - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, odpowiadając na pytanie PAP. Jak dodał, USA dzieli się z Danią informacjami na temat incydentu.

Terapia lodami w trakcie chemioterapii? “Zamiast leczyć zapalenie śluzówek, można mu zapobiec”

Lody, stosowane u pacjentów po chemioterapii, mających uszkodzoną śluzówkę, zmniejszają cierpienie chorego i ryzyko powikłań - powiedział PAP doktor Emilian Snarski, hematolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodał, że chciałby, aby taka terapia była szeroko stosowana.

Grupa Węglokoks rozpoczyna sprzedaż importowanego węgla

W ostatnim tygodniu września w należącym do grupy katowickiego Węglokoksu składowisku w Ostrowie Wielkopolskim oferowany będzie – obok węgla z polskich kopalń – także surowiec sprowadzony przez spółkę z zagranicy, w pakietach z węglem krajowym – dowiedziała się PAP w Węglokoksie.

Udostępnij