Niemcy: powódź odsłoniła nazistowską kryjówkę z 1945 roku

- Reklama -

Znalazcą jest nauczyciel historii Sebastian Yurtseven z Hagen (Nadrenia Północna-Westfalia). Woda zalała parter jego domu. Od przemoczonej ściany oderwał się nasiąknięty arkusz płyty gipsowo-kartonowej. Yurtseven w dziurze za płytą najpierw odkrył gazetę z 1940 roku – opisuje dziennik „Westfalenpost”. „Kiedy ją wyciągałem, z góry wysuwały się inne przedmioty” – opowiada. Yurtseven skontaktował się z archiwum miejskim.

Historycy przypuszczają, że była to kryjówka członków Narodowosocjalistycznej Organizacji Opieki Społecznej (NSV), zaangażowanej również w terror i prześladowania.

W dniu 14 kwietnia 1945 r. alianci ruszyli na Hagen z czołgami i piechotą. „Przypuszczam, że przedmioty wyrzucone do szybu ściennego, w tym typowy +obraz Fuehrera+ Hitlera i, co ciekawe, portret cesarza Fryderyka III, zostały tam wrzucone prawdopodobnie właśnie 14 kwietnia tego roku” – mówi „Westfalenpost” kierownik działu nauki, muzeów i archiwów miasta Hagen Ralf Blank. Celem było zapewne ukrycie ich przed Amerykanami. „To niezwykle ważne znalezisko. Rzuca ona światło na działania i funkcjonowanie służb nazistowskich na poziomie lokalnym. Naukowcy wciąż wiedzą zbyt mało na ten temat” – mówi Blank.

Znalezione przedmioty zostaną poddane konserwacji, a następnie zaprezentowane publiczności w nowym muzeum miejskim. Jak podają media, planowana jest trójwymiarowa rekonstrukcja wypełnionego znaleziskami szybu ściennego.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -