- Reklama -

Niemcy: ranni policjanci podczas pierwszomajowej demonstracji radykalnej lewicy

Zobacz

- Reklama -

Od rana w stolicy Niemiec odbyło się już kilkanaście manifestacji, w większości były spokojne.

Uczestnicy „rewolucyjnego” protestu maszerują z Hermannplatz na Oranienplatz w dzielnicy Kreuzberg. Ponieważ nie zachowano procedur bezpieczeństwa, początek demonstracji został opóźniony. Na czele manifestacji widoczne były flagi palestyńskie i kurdyjskie. Plakaty oskarżają Izrael o apartheid. Są też transparenty o treści: „Uderzcie razem! Przeciwko ich kryzysowi”.

Krótko przed godz. 20 policja berlińska poinformowała na Twitterze, że w kierunku funkcjonariuszy została rzucona petarda, trzech policjantów zostało rannych.

Wcześniej licząca ok. 10 tys. uczestników demonstracja rowerowa „MyGruni” przejechała przez dzielnicę Grunewald, a potem skierowała się do Neukoelln, by dołączyć do demonstrantów na Hermannplatz.

Pokojowo przebiegła demonstracja środowisk klubowych. Organizatorzy kolektywu „Fraktion Nimmersatt” i „Circus Space Pirates” byli zadowoleni i mówili o około 6 tys. uczestników. Policja podała, że naliczyła 5 tys. uczestników.

Koronasceptycy, którzy od niedawna są obserwowani w całych Niemczech przez Urząd Ochrony Konstytucji, nieśli w majowe święto czerwone flagi. Na ich plakatach widniał napis „Nie dla kapitału – opór globalny”.

Manifestacje pierwszomajowe w Berlinie są zabezpieczane przez ponad 5 tys. policjantów.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -