Niemcy: rośnie liczba ofiar powodzi; kanclerz odwiedziła region dotknięty przez żywioł

Zobacz

- Reklama -

W powiecie Ahrweiler w Nadrenii-Palatynacie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 122 – taką informację przekazał po południu rzecznik policji w Koblencji. Do tej pory mówiło się o 117 zabitych. Do 763 wzrosła również liczba rannych, 155 osób jest nadal zaginionych.

W Nadrenii Północnej-Westfalii liczba ofiar śmiertelnych po kataklizmie wzrosła o jedną osobę – do 48. Jak poinformowała komenda policji w Kolonii, na terenie katastrofy w Bad Muenstereifel pies tropiący znalazł kolejne ciało.

Kanclerz Merkel odwiedziła we wtorek Nadrenię Północną-Westfalię i obiecała poszkodowanym szybką pomoc. Podczas wizyty w Bad Muenstereifel, które zostało poważnie zniszczone przez powódź, szefowa rządu zapowiedziała, że w środę gabinet federalny podejmie decyzję w sprawie programu pomocy finansowej.

„Celem jest zapewnienie pomocy w nagłych wypadkach, bez procedur biurokratycznych. Zrobione zostanie wszystko, co możliwe, aby pieniądze szybko dotarły do ludzi. Mam nadzieję, że jest to kwestia dni” – powiedziała Merkel.

Zaznaczyła jednak, że odbudowa będzie wymagała czasu. Spodziewa się, że naprawa zniszczonej infrastruktury, takiej jak drogi i linie kolejowe, a także odbudowa miasta, potrwa dłużej niż kilka miesięcy. „Jest jasne, że będziemy potrzebowali dużo cierpliwości” – podkreśliła.

Merkel była wstrząśnięta sytuacją na miejscu. „Zniszczenia są zatrważające” – stwierdziła. Na widok wielu domów, które nie nadają się już do zamieszkania, powiedziała, że „miasto zostało tak ciężko doświadczone, że aż brak słów”.

„Jedynym pocieszeniem jest ludzka solidarność” – mówiła kanclerz, odnosząc się do wielu wolontariuszy, którzy obecnie angażują się w pomoc. Podziękowała Federalnej Agencji Pomocy Technicznej, straży pożarnej, Niemieckiemu Czerwonemu Krzyżowi, wojsku oraz wszystkim innym pomocnikom i darczyńcom.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ zm/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -