Niemcy: rząd planuje nadzwyczajną pomoc w wysokości 400 mln euro dla regionów dotkniętych powodzią

- Reklama -

Rząd federalny planuje nadzwyczajny pakiet pomocy w wysokości 400 milionów euro dla zalanych terenów w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. Poinformowała o tym we wtorek agencja prasowa Reutera, powołując się na projekt ministerstw finansów i spraw wewnętrznych, nad którym gabinet ma głosować już jutro. Do projektu dotarł również dziennik „Bild”.

Pieniądze mają być przeznaczone „na natychmiastową naprawę szkód w budynkach i infrastrukturze na miejscu, jak również na pokrycie kosztów sytuacji kryzysowych” – cytuje Reuters. Kwota ta ma być finansowana w połowie przez rząd federalny, a w połowie przez kraje związkowe. Ponadto Niemcy chcą ubiegać się o środki z Funduszu Solidarności UE.

Rząd federalny jest też gotowy do rozmów o nowym funduszu na obecne, „ale i na przyszłe ponadregionalne szkody o znacznej skali”. W tym jednak „muszą uczestniczyć wszystkie kraje związkowe w ramach ogólnonarodowego wysiłku solidarnościowego” – informuje „Bild”.

Federalny minister finansów Olaf Scholz już w weekend zapowiadał szybką pomoc doraźną. Polityk SPD obiecał, że pieniądze z pierwszej pomocy mogą zostać wypłacone poszkodowanym jeszcze przed końcem tego miesiąca. Zajmie to trochę więcej czasu w przypadku długoterminowego programu odbudowy, ale ten również powinien zostać wprowadzony przed końcem roku – powiedział Scholz.

Według wstępnych szacunków szkody spowodowane klęską powodzi wynoszą prawie dwa miliardy euro.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html