Niemcy/ Władze: serwisowanie turbiny do Nord Stream 1 nie było przyczyną ograniczenia dostaw gazu z Rosji

Udostępnij

Jak wyjaśnił rzecznik resortu, turbina miała być używana dopiero od września, natomiast spadek wielkości przesyłu nastąpił w pierwszej połowie lipca. Wówczas rząd w Ottawie, po naciskach ze strony Berlina, zapowiedział, że zrobi wyjątek od sankcji wobec Rosji i odeśle serwisowaną w Kanadzie turbinę do gazociągu Nord Stream 1 z powrotem do Niemiec. Minister zasobów naturalnych Kanady Jonathan Wilkinson wskazywał na obawy Niemiec i innych krajów europejskich, dotyczące m.in. zapewnienia ogrzewania zimą.

W poniedziałek Reuters poinformował za rosyjskim dziennikiem “Kommiersant”, że prace naprawcze nad turbiną zostały już zakończone i urządzenie wysłano w niedzielę samolotem do Niemiec. Stamtąd turbina ma trafić do stacji kompresorowej Portowa, znajdującej się nad Bałtykiem w obwodzie leningradzkim w Rosji.

Według przewidywań “Kommiersanta” cytowanych przez agencję Reutera, sprzęt zostanie przewieziony z Niemiec promem, a następnie przetransportowany drogą lądową przez Helsinki. Oczekuje się, że turbina dotrze do Rosji około 24 lipca, a przygotowania do ponownego uruchomienia urządzenia potrwają kolejne trzy lub cztery dni.

Od 11 lipca rosyjski koncern Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1, dostarczającym surowiec do Niemiec. Oficjalną przyczyną wyłączenia przesyłu miały być “prace konserwacyjne” przewidziane do 21 lipca.

W czerwcu Gazprom znacząco ograniczył wielkość dostaw, uzasadniając to brakiem turbiny serwisowanej w Kanadzie i pozostającej tam z uwagi na sankcje gospodarcze Zachodu nałożone na Kreml w związku z inwazją na Ukrainę. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Orlen: 7 października rozpocznie się postój elektrowni CCGT w Płocku

7 października rozpocznie się postój elektrowni CCGT w Płocku. Ma potrwać do 24 października br. - poinformował PAP we wtorek PKN Orlen.

“WSJ”: Chiny z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony kupowany w USA

Chiny, które z powodu spowolnienia gospodarczego mają mniejsze zapotrzebowanie na surowce energetyczne, z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony (LNG) kupowany w USA - informuje w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal".
- Reklama -

REKLAMA