Niemcy: wzrosło zużycie energii i paliw kopalnych

- Reklama -

Zużycie energii w Niemczech wzrosło w pierwszej połowie 2021 roku o 4,3 proc. w porównaniu do takiego okresu ubiegłego roku. Główne powody to ostra zima i ponowne uruchomienie gospodarki po załamaniu związanym z pandemią Covid-19.

Ponieważ z węgla brunatnego i kamiennego wyprodukowano więcej energii elektrycznej, niż w analogicznym okresie 2020 roku, emisja dwutlenku węgla wzrosła o 6,2 proc. Zużycie węgla brunatnego wzrosło w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku o około jedną trzecią, a węgla kamiennego – o prawie 23 proc.

Wzrost wykorzystania paliw kopalnych w wytwarzaniu energii elektrycznej wynika głównie z faktu, że wyprodukowano mniej energii wiatrowej – podaje Zeit Online. Jednak w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku zużycie węgla brunatnego spadło o 12 proc.

W całym niemieckim miksie energetycznym po raz pierwszy przodował gaz ziemny z udziałem 30,6 proc., na drugie miejsce spadł olej mineralny (28,6 proc.). Energie odnawialne zajmują trzecie miejsce (16,8 proc.). Udział węgla brunatnego i kamiennego w całkowitym zużyciu nieznacznie wzrósł do 16,6 proc.

„W dalszej części roku mogą jednak nastąpić przesunięcia” – zaznaczają specjaliści, cytowani przez Zeit Online.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -