Norwegia: prezydent Zełenski zachęca Europę do inwestowania w ukraińskie źródła energii

Udostępnij

“Nie po raz pierwszy niezależność Europy od Rosji, w szczególności w energetyce, ma zasadnicze znaczenie dla wszystkich Europejczyków. A razem z Ukrainą Europa jest w stanie zrobić znacznie więcej niż z Rosją. Nie chcemy oglądać się za siebie i powtarzać, kto nas nie słyszał. Ale Ukraina chce, żebyśmy wszyscy nie stracili możliwości, jakie mamy w tym historycznym momencie” – powiedział Zełenski.

Według niego Ukraina może stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego i wezwał do inwestycji w ukraiński przemysł gazowy.

“Ukraina może stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego – przekonywał Zełenski. – Razem z Ukrainą będziecie mogli ponownie zapobiec kryzysom cenowym. Posiadamy unikalny system magazynowania gazu w pobliżu granicy UE o pojemności ponad 30 mld metrów sześciennych”.

Prezydent podkreślił również, że Ukraina posiada znaczne zasoby gazu ziemnego i wezwał inwestorów do udziału w zagospodarowaniu złóż i wydobycia.

“Rosyjscy przywódcy marzyli o zabraniu nam tej części naszego bogactwa narodowego. Ale nie pozwolimy na to. Zapraszamy wszystkich inwestorów, wykonawców, firmy usługowe do wydobywania gazu na Ukrainie. Jeśli chcesz nam pomóc pragmatycznie – to jest narzędzie: pozyskiwanie koncesji, zawieranie umów na dystrybucję produktów, prowadzenie poszukiwań i wierceń. Nasze złoża gazowe mogą odgrywać taką samą stabilizującą rolę dla Europy, jak złoża, przykładowo w Norwegii” – podkreślił Zełenski .

Ponadto poinformował, że Ukraina przygotowuje się do zwiększenia eksportu energii elektrycznej do krajów UE. “W czasie wojny zapewniamy ten eksport, a nasza energia elektryczna jest znacznie tańsza niż ta, która jest teraz na rynku” – zaznaczył.

Prezydent Ukrainy zachęcał także do inwestowania w “zieloną” energię, a Ukraina, jego zdaniem, jest jedną z najlepszych lokalizacji do zaopatrywania Europy w “zielony” wodór, ponieważ ma wszystko, co do tego niezbędne: “Dość ziemi, dobry wiatr, dobre słońce, gotowa logistyka energetyczna – potężne linie energetyczne, gazociągi, które po odpowiednim uszlachetnieniu mogą być wykorzystywane do produkcji wodoru” – przekonywał.

Zełenski wezwał także do nałożenia sankcji na rosyjską grupę Rosatom za “szantaż radiacyjny” w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez armię rosyjską. “To nie jest normalne, że nadal nie ma sankcji wobec Rosatomu za szantaż radiacyjny w elektrowni jądrowej w Zaporożu” – powiedział. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

EXPLORE Lunar Data Challenge, czyli każdy może pomóc w eksploracji Księżyca

Organizatorzy europejskiego projektu 2022 EXPLORE Lunar Data Challenge zapraszają wszystkie osoby zafascynowane Księżycem i przetwarzaniem danych do pomocy w powrocie człowieka na Księżyc.

Ile gospodarstw skorzysta z zamrożenia cen prądu?

Robimy wszystko, aby w maksymalny sposób ograniczyć wzrost cen energii. Szacujemy, że około 17 mln gospodarstw skorzysta z zamrożenia cen prądu – powiedział w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
- Reklama -

REKLAMA