- Reklama -

Polonia zachęcana przez nowojorski konsulat do okazywania solidarności z Polakami na Białorusi

Zobacz

- Reklama -

Na Białorusi doszło ostatnio do zatrzymań członków Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. Prezes ZPB Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za „organizację nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. W czwartek zostali zatrzymani członkowie Zarządu Głównego ZPB – Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Biernacka jest szefową oddziału organizacji w Lidzie, Tiszkowska w Wołkowysku. Tam również w czwartek od rana odbywały się rewizje – w pomieszczeniach ZPB, szkołach polskich i mieszkaniach działaczek.

W niedzielę Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki skierował list do Polonii w związku z represjami wobec Polaków na Białorusi; opublikował Tweeta w tej sprawie.

„Jak zapewne państwo wiedzą w ostatnich dniach na Białorusi doszło do aktów prześladowania polskiej mniejszości, w tym do aresztowania polskich aktywistów, m.in. znanej działaczki Andżeliki Borys oraz dziennikarza Andrzeja Poczobuta” – napisał w liście Kubicki.

Jak zaznaczył, „wiemy, że rzeczywisty powód tych represji jest nie tylko inny od absurdalnych zarzutów przedstawionych przez białoruskie władze, ale przede wszystkim bezpośrednio uderza w status oraz prawa wszystkich Polaków i innych mniejszości narodowych mieszkających w tym kraju”.

W jego opinii sytuacja jest poważna i wymaga solidarnej postawy i sprzeciwu ze strony środowisk polonijnych, w szczególności ze strony silnej i zaangażowanej Polonii w Stanach Zjednoczonych, w tym Polonii zamieszkującej nowojorski okręg konsularny.

„Zwracam się do państwa w serdeczną prośbą o wszelkie indywidualne i zorganizowane wyrazy solidarności z Polakami na Białorusi, w szczególności w postaci jak najliczniejszych apeli o uwolnienie bezprawnie pozbawionych wolności polskich aktywistów” – zaapelował Kubicki.

Jak wskazywał, istotne są wszelkie publiczne formy sprzeciwu, w tym aktywność w mediach społecznościowych. Konsul zachęcił m.in. do wykorzystywania hasztagów #WolniPolacyNaBiałorusi oraz #FreePolesinBelarus.

„Wielokrotnie pokazali państwo swoje zaangażowanie w rozmaite ważne dla Polski i Polaków sprawy, nie tylko w USA, ale również w innych miejscach na świecie. Jestem przekonany, że i tym razem obronimy podstawowe prawa Polaków do wyrażania swojej polskości, zgodnie z demokratycznymi wartościami i zasadami tolerancji oraz wolności słowa, którym wszyscy hołdujemy” – podkreślił Kubicki.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mark/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -