Nowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem – mniejszy wolumen nie wpływa na bezpieczeństwo dostaw ropy do Grupy Orlen

- Reklama -

Informując we wtorek o umowie na zakup ropy naftowej zawartej z rosyjskim koncernem Rosneft, PKN Orlen podał, że „miesięczny wolumen dostaw w ramach kontraktu wyniesie 300 tys. ton surowca”. Jak podkreślono w informacji, „odpowiada on warunkom uzgodnionym podczas negocjacji ze stroną rosyjską”. „Ograniczenie wolumenu nie wpływa na bezpieczeństwo dostaw do rafinerii Grupy Orlen” – podkreślił płocki koncern.

PKN Orlen przypomniał, że dotychczasowy kontrakt z Rosneftem, obowiązujący do 31 stycznia tego roku, zakładał dostawy ropy naftowej na poziomie 5,4 do 6,6 mln ton rocznie. W komunikacie podano, iż „nowa 2-letnia umowa przewiduje, że zaopatrzenie do rafinerii PKN Orlen wyniesie 3,6 mln ton rocznie”.

„Ograniczenie dostaw ropy w ramach umowy z Rosneft niczego nie zmienia z punktu widzenia stabilności dostaw do rafinerii Grupy Orlen i paliw w regionie. Jesteśmy gotowi na takie wyzwania, bo prowadzimy konsekwentną politykę dywersyfikacji dostaw i nawiązaliśmy relacje z producentami ropy z innych regionów świata. Równolegle mamy solidną pozycję na rynku spotowym” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

W informacji o nowym kontrakcie na dostawy ropy naftowej, PKN Orlen podkreślił, że „koncern korzysta z każdej możliwości, która jest atrakcyjna ekonomicznie, a jednocześnie wpisuje się w aktualne zapotrzebowanie na rynku”. „PKN Orlen aktywnie poszukuje przy tym nowych rynków i poszerza portfel dostawców oraz gatunki ropy” – oświadczył płocki koncern. Jak zaznaczono w informacji, „na bieżąco badane są możliwości zakupu i stopień komplementarności różnych gatunków ropy z technologiami stosowanymi w rafineriach Grupy Orlen”.

„Podejmowane działania związane są z globalnymi uwarunkowaniami, m.in. zwiększonym popytem na gotowe produkty naftowe. Wybrane gatunki ropy o innych właściwościach niż REBCO, w określonych warunkach umożliwiają bowiem zwiększenie uzysków w kierunku średnich destylatów, przede wszystkim diesla” – wyjaśnił PKN Orlen. Dodał przy tym, że rafinerie Grupy Orlen „zaopatrywane są obecnie w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej, Rosji oraz dostaw spotowych m.in. z Morza Północnego, Angoli, czy Nigerii”.

Ponadto, jak podkreślił PKN Orlen, koncern „po raz pierwszy w historii” zabezpieczył na początku marca tego roku w ramach kontraktu terminowego dostawy amerykańskiej ropy naftowej. Spółka wspomniała przy tym, ze umowa z Exxon Mobil, największą spółką paliwową na świecie, przewiduje dostarczenie łącznie ok. 1 mln ton surowca w ciągu roku na potrzeby rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie. (PAP)

mb/ skr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -