Odbudowa po pandemii, migracja, bezpieczeństwo wśród tematów polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych

Zobacz

- Reklama -

Na zakończenie konsultacji, w obecności obu premierów podpisano również sześć porozumień polsko-hiszpańskich.

Premier Hiszpanii podkreślał celowość miejsca 13 konsultacji – miejscowość Alcala de Henares, w której, jak mówił mieszka ponad 1000 spośród 65 tys. przedstawicieli Polonii w Hiszpanii.

Sanchez poinformował o podpisaniu w poniedziałek sześciu porozumień polsko-hiszpańskich dotyczących m.in. przemysłu, infrastruktury, polityki zagranicznej. Szef hiszpańskiego rządu zapewniał także o wielu polach współpracy z Polską, w tym zarówno w relacjach dwustronnych, jak i na forum UE. Wśród obszarów współpracy wymieniał migrację, transformację energetyczną, zapewnienie dostępu do szczepionek, współpracę w ramach NATO, cyberbezpieczeństwo.

Szef hiszpańskiego rządu potwierdził także wolę organizowania corocznych konsultacji międzyrządowych.

Premier Mateusz Morawiecki również podkreślał wspólną agendę współpracy polsko-hiszpańskiej. Jako szczególnie istotne wymienił odbudowę gospodarek po pandemii i zaznaczył, że w poniedziałek wszystkie 27 państw UE będzie mogło ratyfikować decyzję o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE.

„Wyzwania, które są wokół nas zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej” – mówił.

Zdaniem Morawieckiego plan odbudowy w Europie, zorganizowany wokół Krajowych Planów Odbudowy będzie źródłem szybkiego wzrostu odbudowy gospodarczej.

„Pandemia COVID-19 ujawniła poszarpanie procesów produkcji, a także uzależnienie całej UE od pewnych ośrodków zagranicznych. My chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem zdrowia publicznego, szczepionek, żebyśmy to my nasz los mieli we własnych rękach” – dodał.

Szef polskiego rządu podkreślał także znaczenie poszerzenia zakresu wspólnego rynku, walkę z protekcjonizmem, zwiększanie konkurencyjności, walkę z rajami podatkowymi.

„Międzynarodowe firmy, które prowadzą biznes w Europie, w poszczególnych państwach członkowskich powinny tam płacić podatki, w tych państwach, a nie rozliczać się w oparciu o sztuczne schematy prawnicze, które pozwalają im de facto unikać płacenia podatków” – stwierdził.

W kontekście współpracy w dziedzinie infrastruktury Morawiecki zapewniał, że Polska ma przed sobą „10 lat wielkiego placu budowy” i zapewnił o kontynuacji współpracy z hiszpańskimi firmami.

Morawiecki podkreślał także konieczność ochrony granic zewnętrznych UE i jako istotne wymieniał doświadczenia Polski – kraju ze wschodnią granicą UE oraz Hiszpanii – z granicą południową. Wśród priorytetowych działań w tym obszarze wymieniał wzmocnienie granic zewnętrznych i współpracę z krajami trzecimi.

„Będziemy jak najbardziej wspierać Hiszpanię w budowie partnerstwa południowego – ta flanka południowa jest niezwykle ważna” – zapewniał.

Jako istotny temat wymienił też sąsiedztwo wschodnie UE, w tym relacje z Białorusią oraz Rosją, a także cyberbezpieczeństwo, rynek pracy, innowacyjność, nowe technologie.

„Cieszę się, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj niejako przekształciło się w dużo więcej – porozumienie między rządem hiszpańskim i polskim, co do wzmacniania tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej” – mówił Morawiecki.

Szef polskiego rządu pytany, czy środki z Funduszu Odbudowy będą wystarczające na przeprowadzenie zaplanowanych reform, odparł, że konkretna kwota jest istotna, ale głównym „silnikiem” zmian musi być wspólny rynek europejski, wzmocnienie handlu, konkurencyjności. W tym kontekście podkreślał rolę zwalczania praktyk protekcjonistycznych, uczciwego systemu regulacyjnego, podatkowego.

„Myślę, że już ten rok Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy i jestem przekonany, że program odbudowy bardzo w tym dopomoże” – mówił Morawiecki.

Sanchez z kolei podkreślał, że Polska i Hiszpania odnotowują największy wzrost gospodarczy w UE w tym roku. Dodał jednocześnie, że spadek PKB Hiszpanii w czasie pandemii nie miał precedensu, a szczególnie ucierpiał sektor turystyczny.

Premier Hiszpanii zaznaczył, że środki z Funduszu Odbudowy mają nie tylko odbudować PKB, ale przyczynić się także do modernizacji gospodarek i zwiększenia ich konkurencyjności. Wśród działań rządu hiszpańskiego po pandemii wymienił 212 największych reform od ostatnich 20-30 lat. „Pandemia zmusza nas do przeprowadzenia tych transformacji, które muszą być sprawiedliwe, integracyjne i nie mogą nikogo pozostawić w tyle” – mówił Sanchez.

Podkreślał także wagę zarówno inwestycji państwowych, jak i prywatnych. „Ważne, żeby KE jak najszybciej zatwierdziła Krajowe Plany Odbudowy” – mówił Sanchez.

Morawiecki pytany natomiast o funkcjonowanie Partnerstwa Wschodniego ocenił, że obecne środki wydawane na ten projekt są zbyt niskie, podobnie jak na współpracę z krajami południowego sąsiedztwa. Podkreślał, że Polska opowiada się za wzmocnieniem zarówno Partnerstwa Wschodniego, jak i południowego.

„My przede wszystkim optujemy za tym, żeby wzmocnić nasze możliwości chronienia granic zewnętrznych, ale wzmocnić także współpracę z krajami trzecimi” – dodał Morawiecki.

Szef polskiego rządu przestrzegał przed rosnącymi ruchami migracyjnymi z Afryki na skutek m.in. konfliktów zbrojnych. Ocenił, że powinno nastąpić znaczne przesunięcie finansowe na rzecz Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy z południowymi sąsiadami UE.

Pytany z kolei o poruszanie tematów uszczelniania ściągalności podatku VAT Morawiecki stwierdził, że problem ten dotyczy prawie wszystkich państw członkowskich UE.

„Odnieśliśmy w obszarze uszczelniania systemu podatkowego ogromny sukces. Wiemy doskonale, że międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT są często o krok przed ministrami finansów, o krok przed naszą wiedza, metodologią, którą staramy się aplikować” – mówił szef polskiego rządu i dodał, że jego pierwsza rozmowa z Pedro Sanchezem po nominacji na premiera Hiszpanii dotyczyła właśnie uszczelniania VAT.

Sanchez z kolei podkreślał, że dyskusja na temat uszczelniania systemu podatkowego trwa obecnie w całej UE.

„Cieszę się, że rząd o całkowicie innej orientacji ideologicznej niż nasz uznaje tak samo jak my, że musimy doprowadzić do końca harmonizację fiskalną, bo to przyczyni się do dobrego funkcjonowania naszego jednolitego rynku” – mówił szef hiszpańskiego rządu.

Konferencja prasowa była ostatnim punktem dwudniowej wizyty premiera Morawieckiego w Hiszpanii, w trakcie której poza konsultacjami międzyrządowymi odbył także rozmowy z Polonią i przedstawicielami hiszpańskich przedsiębiorców.

W poniedziałek w obecności premiera Morawieckiego oraz premiera Sancheza podpisano sześć porozumień polsko-hiszpańskich, w tym dotyczących współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa, współpracy resortów dyplomacji obu krajów, współpracy akademickiej oraz memorandum o współpracy przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Z Alcala de Henares Rafał BiałkowskiZ Warszawy Mateusz Roszak

(PAP)

autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak

rbk/ mro/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -