Ogłoszono tegorocznych laureatów Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

- Reklama -

W konkursie Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia wyłoniono zwycięzców w czterech kategoriach, wręczono również nagrodę specjalną.

W kategorii „Przełomowe rozwiązanie” zwyciężył Fundusz Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz inwestuje w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie Trójmorza w trzech obszarach – transportu, technologii cyfrowych i energetyki.

Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka powiedziała, że tego typu wehikuły finansowe na świecie praktycznie nie istnieją. Według niej Fundusz Trójmorza powstał we współpracy z 12 państwami zaledwie w ciągu 8 miesięcy. W dotychczasowej pracy Funduszu Trójmorza przeanalizowano 140 projektów, z czego trzy zostały już wdrożone, a w działania projektu zaangażowano i zaalokowano już miliard euro.

Na drugim miejscu uplasowała się firma Brainly – największa na świecie platforma edukacyjna online, pomagająca rodzicom i uczniom w nauce zdalnej. W 2020 r. Brainly osiągnęło pułap 350 mln użytkowników miesięcznie w 35 krajach. W swojej historii spółka pozyskała fundusze w wysokości 150 mln dolarów, co pozycjonuje ją na pierwszym miejscu wśród polskich start-upów.

Trzecie miejsce zajęła platforma Booksy, służąca do umawiania wizyt u fryzjerów i kosmetyczek. Zainwestowały w nią amerykańskie fundusze Rock Capital oraz Sprints Capital, które na początku 2021 r. przekazały spółce 70 mln dol.

„Filantrop polski” to kategoria, w której zwyciężył prezes fundacji Nasze Dzieci Mateusz Kłosek, będący również właścicielem spółki Eko-Okna i jednym ze stu najbogatszych Polaków. Kłosek sfinansował m.in. budowę klasztoru Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia w Pietrowicach Wielkich i remont Domu Dziecka w Kuźni Raciborskiej. Przekazał także 2,5 mln zł na szpital w Raciborzu.

„Ta nagroda jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, z mojej perspektywy naturalne jest dzielenie się” – powiedział Mateusz Kłosek. „Słowo +filantrop+ oznacza dla mnie coś dobrego, wartościowego, jest czymś nobilitującym. Chcę pomagać, bo sam tej pomocy wcześniej potrzebowałem i dlatego się tym dzielę” – dodał.

Na drugim miejscu ex aequo znalazły się firma LPP, która wraz z założoną przez nią fundacją w 2017 r. przekazała w 2020 r. ponad 9 mln zł na rzecz podopiecznych blisko 500 organizacji pozarządowych, a także fundacja PGE, która od początku istnienia przekazała ponad 1,6 tys. darowizn różnym instytucjom i organizacjom, m.in. na cele pielęgnowania pamięci historycznej, krzewienia kultury, tożsamości narodowej, ochronę i promocję zdrowia, jak i działania edukacyjne.

W kategorii „Dobry zarząd” zwyciężyła spółka biotechnologiczna Selvita. W ocenie specjalistów z polskiego rynku kapitałowego Selvita to najlepsza spółka na warszawskim parkiecie, bezkonkurencyjna również w kategoriach takich, jak kompetencje zarządu i perspektywy rozwoju.

Drugie miejsce zajął były prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, który kierował tym bankiem przez 12 lat.

Na trzecim miejscu natomiast uplasował się Polski Fundusz Rozwoju, który w czasie pandemii koronawirusa wspierał polskich przedsiębiorców objętych ograniczeniami w gospodarce. W sumie z tarczy PFR skorzystało już 348 tys. mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw, do których łącznie trafiło ok. 61 mld zł subwencji.

Firmą „Skuteczną w czasach COVID-19” okazał się w oczach kapituły konkursowej Solaris, który w dobie pandemii wygrał przetarg na dostawę autobusów dla Madrytu i Barcelony. Solaris dostarczy Madrytowi 250 pojazdów napędzanych gazem CNG, Barcelonie zaś – 30. Wartość kontraktu w Madrycie to 68,6 mln euro, w Barcelonie zaś – 10,4 mln euro.

Pełnomocnik zarządu Solarisa, dyrektor ds. elektromobilności i rozpoznania Mateusz Figaczewski powiedział, że firma musiała bardzo szybko dostosować się do nowych warunków pandemicznych, lecz „nieprzerwanie prowadzi działalność”. Pomimo pandemii, jak wskazał, udało się kontynuować produkcję oraz wygrywać nowe przetargi, mimo, że 24-godzinne dostawy autobusów np. do Włoch w czasie największych obostrzeń epidemicznych zajmowały 4-5 dni.

Na drugim miejscu uplasowała się firma Selena zajmująca się produkcją chemii budowlanej. Według założyciela spółki Krzysztofa Domareckiego, przetrwać koronakryzys pomógł firmie jej międzynarodowy charakter oraz dużo wcześniejsze wdrożenie metod pracy zdalnej (np. wideokonferencji).

Trzecie miejsce zajęła firma prefabrykująca rurociągi, zbiorniki i konstrukcje stalowe ENERGOP, która poradziła sobie z pandemią dzięki wsparciu polskiego państwa i dziś może pochwalić się największym portfelem zamówień w historii, wchodząc na poziom bezpośredniego wykonawstwa dla międzynarodowych partnerów.

Nagrodę specjalną w konkursie przyznano Grupie Tauron za realizację Zielonego Zwrotu TAURONA obejmującego rozwój odnawialnych źródeł energii (farmy wiatrowe, elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne).

W skład kapituły konkursu weszli: prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, prezydent Centrum Adama Smitha Andrzej Sadowski, prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski, związany ze Szkołą Główną Handlową dr Artur Bartoszewicz i reprezentujący Instytut Jagielloński Marcin Roszkowski. Przewodniczącym kapituły był prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz. (PAP)

mfr/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -
?c=29894&m=1540752&a=289196&r=&t=html