Orlen kupił licencję pozwalającą na wzrost produkcji wyrobów wysokomarżowych

- Reklama -

Prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany we wtorkowej informacji firmy, wskazał, że zgodnie ze strategią płockiego koncernu spółka oprócz angażowania się w nowe obszary działalności, jednocześnie rozwija te dla niej podstawowe, czyli rafinerię i petrochemię.

„Optymalizacja pracy płockiego zakładu przyniesie spółce dodatkowe zyski. Inwestujemy w pogłębiony przerób ropy, ponieważ naszym celem jest wzrost produkcji wyrobów wysokomarżowych, na które nieustannie rośnie zapotrzebowanie na świecie. W ten sposób chcemy też jeszcze efektywniej wykorzystać potencjał płockiego zakładu” – podkreślił prezes Orlenu.

Płocki koncern zaznaczył, że dąży do zwiększenia efektywności wykorzystania surowców w instalacjach, by uzyskiwać jak najwięcej produktów wysokomarżowych. Dlatego też jedną z rozważanych przez spółkę możliwości jest wykorzystanie innowacyjnej technologii firmy KBR, która może przyczynić się do generowania wyższej marży na produktach rafineryjnych i petrochemicznych.

„Na obecnym, analitycznym etapie strategicznego dla rafinerii w Płocku projektu Bottom of the Barrel, PKN Orlen zakupił licencję i projekt bazowy na wdrożenie tego nowoczesnego rozwiązania” – poinformowano.

Orlen przekazał, że w przypadku podjęcia decyzji realizacyjnej, koncern wdroży technologię amerykańskiej firmy inżynieryjnej KBR, która umożliwi pogłębiony przerób ropy w płockiej rafinerii i przetworzenie pochodzących z niego pozostałości w wyroby wysokomarżowe, m.in. gazy, benzynę, olej napędowy i propylen. „W ten sposób spółka umocni swoją pozycję konkurencyjną na europejskim rynku paliwowym i petrochemicznym” – podkreślono.

Jak wyjaśniono, podjęcie decyzji inwestycyjnej będzie oznaczało wybudowanie zintegrowanego kompleksu produkcyjnego wykorzystującego technologię odasfaltowania rozpuszczalnikowego – SDA oraz i technologię fluidalnego krakingu katalitycznego ciężkich frakcji naftowych – RFCC.

„Mocno stawiamy na rozwój naszych aktywów i wykorzystywanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Ich zastosowanie w instalacji RFCC umożliwiłoby jej elastyczność, a tym samym możliwość dostosowania produkcji wyrobów rafineryjnych lub petrochemicznych do aktualnych potrzeb odbiorców” – wskazał członek zarządu Orlenu ds. Rozwoju Zbigniew Leszczyński.

Płocki koncern poinformował ponadto, że w najbliższych miesiącach planowane jest wykonanie projektu bazowego dla instalacji, a w kolejnym etapie – w przypadku podjęcia decyzji realizacyjnej – rozpoczęcie procesu wyboru jej wykonawcy. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Czytaj więcej wiadomości gospodarczych

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -