Orlen Lietuva z Grupy Orlen rozważa budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 40 MW

Udostępnij

W opublikowanej w czwartek dokumentacji „Elektrownie słoneczne na terenie Orlen Lietuva” spółka podała, iż oferty w ramach postępowania można składać do 9 czerwca. W ogłoszeniu podkreślono, że Orlen Lietuva wypracowuje nowe możliwości związane z wykorzystaniem źródeł „zielonej energii”.

Jak zaznaczono w informacji Orlen Lietuva, spółka posiada wolne tereny pod budowę elektrowni słonecznych o łącznej mocy ok. 40 MW. „Energia z tych elektrowni będzie wykorzystywana na potrzeby własne rafinerii” – zaznaczono w opublikowanej dokumentacji postępowania.

Litewska spółka Grupy Orlen, która zarządza rafinerią w Możejkach, zwróciła uwagę, iż jest jednym z największych podmiotów energetycznych w krajach bałtyckich. Zaznaczyła jednocześnie, że wykorzystanie „zielonej energii” to jeden z najważniejszych wymogów rozwojowych w ramach strategii PKN Orlen, w tym w zakresie dekarbonizacji.

Strategia Orlen2030 przewiduje łączne nakłady inwestycyjne na poziomie 140 mld zł, przy czym największa ich część, bo ok. 85 mld zł, ma zostać przeznaczona – jak podkreśla koncern – „w nowe, perspektywiczne obszary związane przede wszystkim z energetyką odnawialną i zaawansowaną petrochemią”.

W ramach priorytetowych przedsięwzięć do 2030 r. Grupa Orlen zamierza osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, z czego 1,7 GW mają zapewnić morskie farmy wiatrowe, natomiast 0,8 GW źródła lądowe, w tym elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Eksperci protestują przeciw komercyjnej hodowli ośmiornic do konsumpcji

Ponad 110 organizacji broniących środowiska i dobrostanu zwierząt oraz eksperci z wielu krajów przekazali rządowi Wysp Kanaryjskich pismo, w którym ostrzegają przed negatywnym oddziaływaniem na lokalne ekosystemy pierwszej na świecie komercyjnej fermy ośmiornic hodowanych do konsumpcji w Las Palmas na Gran Canarii - poinformowała agencja EFE.

Działy R&D – motory napędowe firm. Jak działają i kto znajdzie w nich pracę?

Działy R&D to motor napędowy wielu firm. W dużym...
- Reklama -