Osiem państw podpisało kosmiczne porozumienie Artemis Accords

ŚwiatOsiem państw podpisało kosmiczne porozumienie Artemis Accords

W ramach amerykańskiego programu Artemis ludzie mają niedługo wrócić na Księżyc. W dalszej przyszłości planowana jest eksploracja Marsa, asteroid i komet.

Aby uregulować zasady pokojowej współpracy w tym zakresie powstało porozumienie Artemis Accords, które jest po części rozwinięciem Traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku.

Do Artemis Accords oprócz USA przystąpiły Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Australia, Włochy, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

„Artemis będzie największym i najbardziej zróżnicowanym międzynarodowym programem eksploracji przestrzeni z udziałem człowieka w historii. Artemis Accords będzie natomiast pojazdem, który pozwoli na ustanowienie globalnej, jednolitej koalicji. Podpisując dzisiaj to porozumienie, łączymy się z naszymi partnerami, aby móc eksplorować Księżyc i ustanawiamy istotne zasady, które zapewnią bezpieczną, pokojową i pełną sukcesów przyszłość dla całej ludzkości” – powiedział szef NASA Jim Bridenstine.

Wyznaczone cele mają być osiągnięte m.in. przez zestaw kilku głównych zasad.

Po pierwsze wszystkie działania prowadzone w programie Artemis mają mieć charakter pokojowy.

Po drugie będą one jawne.

Uczestnicy będą starali się, aby wspierać wymienialność wprowadzanych systemów, tak aby usprawnić ich działanie i zwiększyć bezpieczeństwo.

Kraje przystępujące do porozumienia, zobowiązują się udzielać pomocy osobom w niebezpieczeństwie.

Muszą też być sygnatariuszami Konwencji o rejestracji obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną lub zgodzić się ją podpisać.

Zgadzają się też na publiczne udostępnianie naukowych danych.

Zobowiązują się także do zachowania kosmicznego dziedzictwa.

Wydobycie surowców na kosmicznych obiektach będą przy tym prowadzić z poszanowaniem Traktatu o przestrzeni kosmicznej.

Będą go także przestrzegały w obszarze zapobiegania szkodliwym działaniom i wspierania zasady należytego szacunku.

Ich zadaniem będzie także udział w planowaniu bezpiecznego usuwania odpadków.

„Na fundamentalnym poziomie Artemis Accords pomoże w unikaniu konfliktów w przestrzeni i na Ziemi przez wzmocnienie wspólnego zrozumienia oraz ograniczenie błędnych przekonań. Transparentność, otwarta rejestracja i działania redukujące konflikty – to podstawy, które pomogą zachować pokój. Droga programu Artemis wiedzie na Księżyc, ale celem Artemis Accords jest pokojowa i pomyślna przyszłość” – dodał zastępca szefa NASA Mike Gold.

Jak podaje NASA, w kolejnych miesiącach i latach do porozumienia mają przystąpić kolejne państwa.

Więcej informacji na stronach:

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-international-partners-advance-cooperation-with-first-signings-of-artemis-accords

https://www.nasa.gov/specials/artemis-accords/index.html

(PAP)

mat/ agt/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści