Oskarżony o torturowanie ludzi Emiratczyk został w czwartek szefem Interpolu

- Reklama -

Wybór budzi kontrowersje, bo urzędnik jest oskarżany przez organizacje praw człowieka o tortury i arbitralne zatrzymania.

Przeciwko ar-Raisiemu wniesiono skargi karne w pięciu krajach, w tym we Francji, gdzie Interpol ma siedzibę oraz w Turcji, w której dokonuje się wyborów na to stanowisko.

AP zwróciła uwagę, że Emiratczyk przeprowadził sprawną kampanię, żeby zostać wybranym – jeździł po świecie i spotykał się z prawodawcami i wysokimi urzędnikami państwowymi. Podkreślał swoje stopnie i tytuły naukowe, które zdobył podczas studiów w Wielkiej Brytanii i USA oraz wieloletnie doświadczenie w policji.

W rozmowie z mediami z Abu Dhabi ar-Raisi zaznaczał, że chce „modernizować i przekształcać” Interpol, bazując na swoim doświadczeniu „szefa policji ZEA opartej na technologii oraz budowniczego mostów między społecznościami międzynarodowymi”.

Interpol ogłosił także w czwartek, że wiceprezydentem na obie Ameryki zostanie Valdecy Urquiza z Brazylii, a jego odpowiednikiem na Afrykę Garba Baba Umar z Nigerii.

We wtorek do Interpolu przyłączyły się Sfederowane Stany Mikronezji, stając się tym samym 195. państwem członkowskim tej organizacji. (PAP)

skib/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -