Owady przejęły setki genów od innych organizmów

Udostępnij

Setki mln lat temu mikroorganizmy i rośliny stały się źródłem genów dla owadów, a przez to – różnych korzyści ewolucyjnych. Geny przedostały się do genomu owadów za sprawą tzw. horyzontalnego transferu.

Naukowcy na razie zlokalizowali ponad 1400 genów u 218 gatunków owadów, w tym u motyli i ciem. Geny pochodzą od bakterii, wirusów, grzybów i roślin.

Te geny mogły być kluczowe w ewolucji owadów, umożliwiając im wykształcenie korzystnych przystosowań, np. w zakresie reprodukcji, odżywiania, wzrostu i adaptacji do zmian środowiska.

Horyzontalny transfer genów to zjawisko powszechne u mikroorganizmów. Naukowcy od niedawna badają to zjawisko również u owadów i roślin.

„Dotychczasowe badania wykazywały, że taki transfer może mieć znaczenie w przypadku bioróżnorodności owadów, nikt jednak nie wiedział, jak dużą rolę odgrywa” – opisuje główny autor artykułu, Xing-Xing Shen z Uniwersytetu Zhejiang w Hangzhou (Chiny).

Odkryto m.in. że pewna grupa ciem i motyli pozyskała geny od bakterii z rodzaju Listeria. Musiało się to stać przed setkami mln lat, jako że wspólny przodek tych ciem i motyli żył 300 mln lat temu.

Więcej w publikacji źródłowej (www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(22)00719-X?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS009286742200719X%3Fshowall%3Dtrue) (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Baltic Pipe – system przesyłowy za ponad 1,6 mld euro

Liczący ok. 900 km system przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro, które wyłożyli inwestorzy - polski operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego duński odpowiednik Energinet. Projekt dostał m.in. ponad 250 mln euro dofinansowania z UE.

Waszczykowski: słowa Sikorskiego ws. Nord Stream to nie przypadek i nie żart

Wpis europosła PO Radosława Sikorskiego w mediach społecznościowych, w którym dziękuje on Stanom Zjednoczonym za uszkodzenie gazociągów Nord Stream, to nie przypadek ani żart, tylko przejaw konsekwentnej antyamerykańskiej, proniemieckiej, a zarazem prorosyjskiej postawy - przekonuje w rozmowie z PAP były szef polskiej dyplomacji, obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski.
- Reklama -

REKLAMA