Pakistan: sąd uchylił wyrok skazujący małżeństwo na karę śmierci za bluźnierstwo

Zobacz

- Reklama -

W 2014 r. sąd niższej instancji skazał na śmierć Szafkata Emmanuela, strażnika w fabryce, i jego żonę, Szaguftę Kausar, za rzekome wysłanie obraźliwych uwag na temat muzułmańskiego proroka Mahometa w liście do innego mężczyzny, Khalida Maqsooda.

Prawnik małżonków, Saif-ul-Malook, powiedział Reuterowi, że Sąd Najwyższy w Lahore ich uniewinnił. W przeciągu dwóch dni powinni opuścić więzienie. Prokuratura oświadczyła,że zastosuje wszelkie dostępne środki odwoławcze od tej decyzji.

Obrażanie Proroka wiąże się z obowiązkową karą śmierci w większości krajów muzułmańskich. Pakistańskie przepisy dotyczące bluźnierstwa od dawna są krytykowane przez światowe organizacje obrońców praw człowieka. „Dzisiejsza decyzja kładzie kres siedmioletniej gehennie pary, która nie powinna była zostać skazana , tym bardziej zostać skazana na śmierć”, powiedziała w oświadczeniu zastępczyni dyrektora Amnesty International ds. Azji Południowej Dinushika Dissanayake, wzywając władze do zapewnienia bezpieczeństwo parze i ich prawnikowi.

W obronie skazanych wystąpił w kwietniu Parlament Europejski wzywając w specjalnej rezolucji Unię Europejską do zniesienia preferencji eksportowych przyznanych Pakistanowi jeśli ten nie zmieni orzecznictwa w sprawach o bluźnierstwo.

W Pakistanie przemoc wobec osób oskarżonych o bluźnierstwo jest częstym zjawiskiem. W zeszłym miesiącu tłum włamał się na posterunek policji na obrzeżach stolicy Islamabadu, aby zlinczować dwóch mężczyzn oskarżonych o zbezczeszczenie meczetu.(PAP)

wr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -